Fenomen Andrzeja Wróblewskiego

Kolejna propozycja w cyklu ART. DOC . W jaki sposób tragiczne wydarzenia historii odciskały swe piętno na twórczości artystów? To tylko jeden z wątków, który poruszymy 25 stycznia podczas spotkania w ramach autorskiego cyklu TCK zatytułowanego ART DOC. Początek o 18.00.
image

Tym razem przyjrzymy się twórczości Andrzeja Wróblewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. W ciągu zaledwie trzydziestu lat życia nakreślił niezwykle dojrzały obraz, będący nie tylko osobistą refleksją, ale głosem całego pokolenia. Pozostawił ponad 150 prac olejnych, ponad 1400 rysunków, akwarel, mnóstwo rysunków, ponadto ok. 80 opublikowanych artykułów i recenzji prasowych oraz liczne notatki w rękopisie. Stworzył sugestywną formułę malarstwa figuratywnego, która inspirowała kolejne pokolenia twórców. 


Spotkanie rozpocznie się wykładem „On to widział oczami duszy. Andrzej Wróblewski”. Zaprezentuje go Agnieszka Bartków – historyk sztuki, kurator wystaw m.in. „Przypadki i interwencje Jacka Sroki”, „Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski”, za którą otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii wydarzenie muzealne roku. Autorka cyklu ekspozycji poświęconych niezależnej sztuce polskiej lat 80. organizowanych od 2013 roku w Muzeum Górnośląskim, prowadząca wykłady poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianego życia artystycznego XIX i XX stulecia. Agnieszka Bartków jest także autorką katalogów wystaw oraz artykułów poświęconych zagadnieniom z historii sztuki. 


Po wykładzie zapraszamy na film „Wróblewski według Wajdy”. W dokumencie zrealizowanym w 2015 roku, Andrzej Wajda wspomina Wróblewskiego jako malarza i przyjaciela. Wróblewski widziany oczami Wajdy to geniusz, który długo musiał czekać na uznanie, ale też sam nie do końca rozpoznawał własną wielkość.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz