Wystawa fotografii Arkadiusza Ławrywiańca „Blisko nas - Żydzi w fotografii”

Do 15 lutego w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim można oglądać wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca „Blisko nas - Żydzi w fotografii”.
image fot. Arkadiusz Ławrywianiec

Społeczność żydowska to środowisko bardzo hermetyczne. Arkadiuszowi Ławrywiańcowi udało się jednakże zdobyć zaufanie członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i sfotografować ich życie codzienne oraz obrzędy. Fotografie z cyklu „Blisko nas” stanowią rozwinięcie tematu żydowskiego przedstawionego w projekcie noszącym tytuł „Chasydzi w Lelowie”.

 

Arkadiusz Ławrywianiec (członek ZPAF, a do niedawna fotoreporter Dziennika Zachodniego), uwieczniał swoich żydowskich bohaterów od 2010 r., wykorzystując do tego celu zarówno tradycyjne święta i ceremonie religijne (sukot, chanuka, purim, obrzezanie), jak i bardziej prywatne spotkania emerytów i rencistów. Narracjatej fotograficznej opowieści obraca się wokół osoby rabina Jehoshuy Ellisa, będącego w latach 2010−2015 naczelnym rabinem Górnego Śląska. O zdjęciach Arkadiusza Ławrywiańca fotografik Antoni Kreis napisał, że są doskonale czytelne, mają przemyślane kadry, cechuje je nienaganna kompozycja oraz ciekawe ujęcia. „Świetne studium części społeczeństwa żyjącego w zgodzie z własnymi korzeniami, którego autorem jest doświadczony obserwator ludzkich zachowań.” 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz