10. Tyska Noc Muzeów

Tegoroczna Tyska Noc Muzealna to okazja do odwiedzenia wszystkich trzech siedzib Muzeum i zapoznania się z historią miasta widzianą z wielu perspektyw. W programie zarówno coś dla entuzjastów piłki nożnej, jak i koneserów nieoczywistego piękna architektury miasta.
image

program:

 

19 maja

 

godz. 18.00 | Tyska Galeria Sportu

Spotkanie z Jerzym Dudkiem i piłkarzami Sokoła Tychy.

 

20 maja

 

godz. 16.00 | Dawna Młótownia

W świecie twórczej wyobraźni: warsztaty architektoniczne

Zajęcia inspirowane wystawą „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty.”  Uczestnicy stworzą przestrzenne makiety budynków, wzorując się na obiektach zaprojektowanych przez Marka Dziekońskiego. Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 7 do 12 lat poprowadzi Monika Sojka. Zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, tel. 32 327 18 20-22, wew. 25.

 

godz. 16.00 | w terenie

Spacer po starych Tychach, zbiórka: Rynek w Starych Tychach

Uczestnicy spaceru poznają historię i architekturę najstarszej części miasta.

Przewodnicy: Agnieszka Ociepa-Weiss i Patryk Oczko

 

godz. 18.00 | Stary Magistrat

Wernisaż wystawy „Andrzej Czyżewski (1930 – 2016). Architekt, fotograf, pisarz. Wspomnienie”

Andrzej Czyżewski  był architektem, pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował m.in. Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W i kościół św. Jadwigi .

Wystawa, którą wraz z córką autora, Agnieszką Czyżewską, opracowała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, przypomina najważniejsze dokonania Czyżewskiego, a także przywołuje mniej znane fakty z jego życia.

 

godz.19.00 | Tyska Galeria Sportu

Zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego

Podczas spaceru będzie można obejrzeć najciekawsze i zwykle niedostępne miejsca na stadionie (m.in. szatnie, loże honorowe, strefę VIP), a także wystawę stałą „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.

 

godz. 19.00, 21.00 | Dawna Młótownia

Oprowadzanie Kuratorskie po wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty

Na wystawie pokazano liczne projekty architektoniczne Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych utrwalonych wyłącznie na papierze. W wielu przypadkach zostały one zestawione z dokumentacją fotograficzną modeli, obiektów w trakcie budowy oraz tuż po jej ukończeniu. W przypadku  istniejących obiektów ukazany obraz pierwotny został skonfrontowany  ze stanem obecnym, dając możliwość refleksji nad trwałością dorobku  twórcy oraz zmiennością recepcji jego dzieła.

Prowadzi Patryk Oczko.

 

godz. 20.00 | Tyska Galeria Sportu

Wielki test wiedzy o piłce nożnej

Z okazji zbliżających się Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które odbędą się m.in. na Stadionie Miejskim w Tychach, zapraszamy do sprawdzenia się z wiedzy o polskiej piłce nożnej. Na zwycięzców i uczestników testu czekają nagrody. Zapisy: testpolskapilka@tgs.tychy.pl, szczegóły: www.tgs.tychy.pl.

 

godz. 22.00 | Stary Magistrat

Koncert zespołu Wiano

W czasie koncertu zespół wykona utwory ze swej debiutanckiej płyty wydanej przez Muzeum Miejskim w Tychach.

Usłyszymy autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej),  skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków, nieszczęśliwej miłości.

Zespół zaprezentuje także kilka utworów nowych, w których motywem przewodnim jest śmierć.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz