Stanisław Gadomski. Fotografia

W Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym Paprocany można oglądać wystawę fotografii Stanisława Gadomskiego „Karpackie ścieżki, ulice Paryża, Śląsk”.
image fot. Stanisław Gadomski, materiały prasowe organizatora

Stanisław Gadomski (1929-2013) był artystą plastykiem, grafikiem i rysownikiem, który zasłynął przede wszystkim jako fotograf. Wystawa stanowiła podsumowanie 60. lat pracy Artysty.

 

Przez kilka dziesięcioleci współpracował ze śląskimi czasopismami. Wykonał między innymi setki zdjęć dla „Panoramy” – fotografie pięknych dziewcząt na okładki, ale także serie dokumentalne drukowane na ostatniej stronie tego pisma: polskie stroje ludowe, wizerunki polskich herbowych orłów z różnych obiektów zabytkowych itp.

Z wielkim upodobaniem i po mistrzowsku fotografował kapliczki i figury przydrożne, zwłaszcza w miejscowościach karpackich i podkarpackich oraz na Śląsku. Wydał dwa albumy ze zdjęciami kapliczek, ostatni, wydany w 2010 roku, z tekstem ks. Józefa Tischnera, który pisał o fenomenie zdjęć Gadomskiego, wydobywających urodę górskiego pejzażu i piękno ludowych rzeźb w kapliczkach.

Cenionym dziełem Stanisława Gadomskiego jest album „Strój ludowy w Polsce”.

Ale poza wspomnianą już dokumentacją związana z folklorem polskim – zachwycają także dawniejsze zdjęcia Gadomskiego: fotograficzny reportaż z wyjazdu do Paryża w 1964 roku, zdjęcia z ulic Amsterdamu, Lwowa czy Moskwy.

 

Stanisław Gadomski w latach 50. XX wieku dokumentował rysunkami budowę Nowych Tychów. Przekazał duży zbiór swoich prac Muzeum Miejskiemu  w Tychach. Z tego zbioru pochodziły zdjęcia wykorzystane na wystawie. Znalazły się na niej także fotografie wypożyczone ze zbiorów Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej (ukazujące kapliczki z terenu Karpat i Podkarpacia).

Warto wspomnieć, że fotografie polskich strojów ludowych, wykonane przez Stanisława Gadomskiego opublikowane zostały w 1999 roku w Japonii, w albumie autorstwa Kazuko Adachi.

 

Wystawę przygotowała: dr Maria Lipok – Bierwiaczonek.

 

Ekspozycja w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach w Centrum Medycznym Paprocany (ul. Sikorskiego 101) to obszerne fragmenty wystawy prezentowanej w Dawnej Młótowni od grudnia 2012 roku do marca 2013 roku.

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook