Wystawa „Janusz Kapusta K-dron. Między sztuką i nauką”

W Galerii Café Silesia prezentowana jest wystawa „Janusz Kapusta K-dron. Między sztuką i nauką”.
image K-dron, fot. materiały prasowe organizatora

K-dron to bryła geometryczna o kształcie skomplikowanym na pozór. Kiedy wniknie się jednak w genezę jej powstania, podążając za odkrywcą k-dronu – Januszem Kapustą jej forma staje się oczywista i przyjazna. Kim jest odkrywca?

 

Janusz Kapusta jest architektem, który interesuje się na tyle filozofią, aby studiować ją na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Jest także świetnym rysownikiem, który jeszcze w latach studenckich rysował w „Szpilkach”, „Radarze”, „ITD”, „Forum”, „Literaturze”. W 1981 roku Janusz Kapusta zamieszkał w Nowym Jorku i natychmiast jego rysunki docenił „The New York Times”, „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „Graphis”, „Print”, „Nature”, gdzie od wielu lat się ukazują. Od kilku lat możemy oglądać jego aktualne rysunki także na łamach „Rzeczpospolitej”.

 

Nie sposób wymienić wszystkie sukcesy, uwieńczone licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Znaczone wygranymi konkursami i znaczącymi realizacjami. Przytoczę ostatni przykład. W grudniu 2014 roku Janusz Kapusta razem z Wojtkiem Gorczyńskim i Andrzejem Pawlikiem wygrał międzynarodowy konkurs w Ottawie, Kanada, na pomnik poświęcony ofiarom komunizmu. Pomnik powstanie w prestiżowym miejscu, nieopodal budynku parlamentu, w sercu miasta.

 

Autor k-dronu to artysta poruszający się równie dobrze w przestrzeni, jak i na płaszczyźnie.

 

Na naszej wystawie będzie można prześledzić twórcze odsłony kolejnych stopni dochodzenia do możliwości plastycznych tej bryły. W listopadzie 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Janusz Kapusta uzyskał stopień doktora, na podstawie dysertacji, której tematem był k-dron. Twórca k-dronu pochylił się także nad możliwościami praktycznego zastosowania odkrytej przez siebie bryły. Zobaczymy więc także utylitarne, czasem trochę zaskakujące zastosowania tej bryły.

 

Wernisaż odbędzie się 16 maja 2015 w trakcie Nocy Muzeów. Zapraszamy do wejścia w świat k-dronu. Połączenia sztuki i matematyki w dawnych wiekach dawały zawsze rezultaty wyjątkowe. Często koncentrują się one na poszukiwaniu absolutu, proporcji czy idealnej harmonii.

 

Wystawie towarzyszą liczne działania artystyczne i popularyzatorskie. Już odbyły się warsztaty artystyczne w zabrzańskim plastyku, gdzie uczestnicy – uczniowie mieli za zadanie zaprojektować kilka przestrzeni miejskich Zabrza z użyciem k-dronu. Efekty zaprezentowane zostaną na wystawie.

 

Odbędzie się także spotkanie z Januszem Kapustą.

 

      Elżbieta Dębowska

 

 

 

 

wydarzenia towarzyszące:

 

  • 18 maja 2015, godz. 17.00 / aula Wyższej Szkoły Technicznej, Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu, ul. Park Hutniczy 3–5

Panel dyskusyjny z udziałem Janusza Kapusty połączony z prezentacją jego książki pod tytułem „Plus minus. Podręcznik do myślenia”. W spotkaniu udział wezmą: prof. Antoni Cygan, prof. Marian Oslislo i prof. Janusz Stankowski. Organizatorami wydarzenia są Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu i Wyższa Szkoła Techniczna – Wydział w Zabrzu.

 

  • 22 maja 2015 / Hala MOSiR w Zabrzu, ul. Matejki 6

Zabawy z k-dronem i spotkanie  z jego odkrywcą, Januszem Kapustą na Międzynarodowych Targach Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.

 

Wyświetlanie plakat_K-dron_100x70_druk.jpg





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz