Zakończył się 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu

Laureatem Złotego Żywieckiego Serca został Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic za program „Hołdamas po młócce”. Złote Żywieckie Serca w kategorii kapel przypadło kapeli 9 Siył z Białego Dunajca, zaś najwyższą nagrodę - Złote Żywieckie Serce w kategorii ludowego śpiewu otrzymała Józefa Sordyl z Korbielowa. Najlepszym mistrzem uczącym gry na instrumentach został Krzysztof Trebunia-Tutka.
image Krzysztof Trebunia-Tutka, laureat Złotego Żywieckiego Serca w kategorii mistrz instrumentalista, fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

Festiwal Folkloru Górali Polskich – spotkanie ludzi gór, które odbyło się w tym roku po raz czterdziesty ósmy – było niepowtarzalną okazją do zaprezentowania a zarazem poznania bogactwa rodzimych góralskich obrzędów i zwyczajów, pieśni, tańców i muzyki, strojów i gwary.

 

Konkursowe koncerty odbywały się od 29 lipca do 1 sierpnia na Rynku w Żywcu oraz w amfiteatrze Pod Grojcem.

 

W ramach 48. FFGP, jak co roku, odbyły się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków i instrumentalistów ludowych.

 

W tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wzięły udział zespoły folklorystyczne z następujących grup etnograficznych polskich Karpat: górale śląscy, górale żywieccy, górale babiogórscy, górale podhalańscy, górale łąccy, górale spiscy, górale czadeccy, Łemkowie oraz terenów podgórskich: Zagórzanie, Lachy sądeckie, Lachy limanowskie, Lachy szczyrzyckie i Pogórzanie.

 

W tym roku w festiwalowe szranki stanęło 27 zespołów, 22 kapele, 27 grup śpiewaczych, 13 śpiewaków, 13 instrumentalistów, 10 mistrzów uczących grać i śpiewać. Mogliśmy z góralami składać imieninowe życzenia Janowi  i Szczepanowi, kolędować, drzeć pierze i tańczyć ze słomianym niedźwiedziem. Na scenie odbyły się góralskie wesela i chrzciny. Były tańce, zabawa, ale przede wszystkim to, co najważniejsze – bogactwo i różnorodność folkloru polskich górali.

 

48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu - wyniki konkursu zespołów.

48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu - wyniki konkursu kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz