Złote Żywieckie Serce – najważniejsza nagroda górali

Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Kultury Beskidzkiej. W Żywcu jury oceniać będzie uczestników 45. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Wezmą w nim udział 24 zespoły oraz kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i śpiewacy ludowi. Czy konkurs jest potrzebny? Na to pytanie odpowiadają jurorzy i inne osoby związane z imprezą.
image Brenna z Brennej, 49. TKB, 2012, fot. W. Kompała (www.kocurzonka.pl)

prof. Alojzy Kopoczek, etnomuzykolog, instrumentolog, juror obu konkursów FFGP:

„Ja bym na zasadzie przekory odwrócił pytanie – co by było, gdyby takich festiwali nie organizowano? [...] Myślę, że odpowiedź nasuwa się sama. Dokumentacja naszej kultury ludowej leżałaby nieużyteczna w głębokich szufladach archiwów, sięgaliby do niej tylko co niektórzy naukowcy, by ponownie odkrywać wielkie wartości artystyczne, które pozostawiły po sobie minione pokolenia″.

 

Anna Borucka-Szotkowska, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia, obecnie przewodnicząca jury kapel, muzyków i śpiewaków FFGP:

„FFGP jest jedynym festiwalem skupiającym wszystkie grupy etnograficzne polskich górali. Daje możliwość poznania bogactwa i różnorodności ich kultury (strój, taniec, muzyka, skład kapeli). Zdobycie głównego trofeum – Złotego Żywieckiego Serca – jest dla każdego najważniejszą nagrodą.

 

Małgorzata Kiereś, etnograf, muzealnik, wielokrotnie zasiadała w komisji konkursowej FFGP, obecnie jej przewodnicząca:

„To niezwykłe, kiedy po grupie ze Spisza tańczą górale zakopiańscy, potem żywieccy czy śląscy. Kiedy widzi się to bogactwo stroju ludowego, naszego, polskiego, niepowtarzalnego stroju, śpiewu, niepowtarzalnej muzyki, zachowane dziś w XXI wieku dzięki organizatorom FFGP″.

 

Jan Brodka, muzyk, kierownik zespołu Ziemia Żywiecka, członek jury obu konkursów FFGP:

„Ogromne znaczenie ma żywieckim festiwalu stała troska organizatorów i członków jury o autentyczność programów, a zarazem o wysoki poziom prezentacji! Festiwal Folkloru Górali Polskich w dzisiejszych czasach powinien stać się szeroką areną prezentacji wszystkich wartości życia społeczno-kulturalnego polskich górali. Moim zdaniem na scenie żywieckiego amfiteatru winny pojawić się, prócz znanych i uznanych, liczne grupy taneczne o współczesnym wyrazie, czerpiące swój repertuar z autentycznych źródeł″.

 

Kazimiera Koim, instruktorka ds. edukacji folklorystycznej ROK w Bielsku-Białej, związana z FFGP od lat 70.:

„Współcześni mieszkańcy wsi zachowali jedynie niektóre elementy tradycyjnego folkloru (np. strój czy gwarę), trzeba więc podejmować trud jego odtwarzania″.

 

W Żywcu, w amfiteatrze pod Grojcem, codziennie od godz. 18.00, do 29 lipca rywalizować będą góralskie zespoły regionalne. Tzw. mały konkurs kapel, grup śpiewaczych, instrumentalistów, śpiewaków, mistrzów z uczniami (śpiew i instrumenty) – odbywa się na Rynku codziennie od godz. 10.00. Ten drugi stwarza szansę pokazania się artystom niezwiązanym z żadnym zespołem (choć pojawiają się także kapele i grupy śpiewacze z zespołów biorących udział w „dużym″ konkursie).

 

Oprócz koncertów na żywieckim Rynku mają miejsce Targi Sztuki Ludowej. Natomiast w Muzeum Miejskim w Żywcu trwa wystawa pt. „Żywieccy rzeźbiarze, żywieckie kiermasze″.

 

Podczas TKB w pięciu miastach przez dziewięć kolejnych dni odbywają się koncerty zespołów regionalnych, polskich i zagranicznych. Szczegółowy program koncertów 51. TKB 2014 zobacz tutaj >>>

 

Program

45. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH

ŻYWIEC
amfiteatr Pod Grojcem

 

26 lipca - sobota - g. 17.00

MICHALCZOWA z Michalczowej
GÓRALE ŁĄCCY z Łącka
OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
LACHY z Nowego Sącza
ZBYRCOK z Juszczyna
PIENINY z Krościenka nad Dunajcem
MAGURZANIE z Łodygowic
AEGEANFOLK z Antalyi - TURCJA (poza konkursem)
"Żywieckie suwakowanie" - koncert galowy orkiestry festiwalowej 9. Spotkań Puzonowych w Żywcu


27 lipca - niedziela - g. 17.00
BRENNA z Brennej
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
ZIEMIA ORAWSKA z Lipnicy Wielkiej
NAWOJOWIACY z Nawojowej
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
gość TKB: TREBUNIE-TUTKI
28 lipca - poniedziałek - g. 18.00

STAROSĄDECZANIE ze Starego Sącza
WIERCHY z Milówki
MSZALNICZANIE z Mszalnicy
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
MYSTKOWIANIE z Mystkowa
LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej
KRESALA z Donostii-San Sebastián - HISZPANIA - KRAJ BASKÓW (poza konkursem)
29 lipca - wtorek - g. 18.00

BESTWINA z Bestwiny
JUZYNA z Zawoi
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
LIMANOWIANIE z Limanowej
SPOD KICEK z Mordarki
GORGANY ze Lwowa - UKRAINA (poza konkursem)


KONKURS GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH I SOLISTÓW
26-29 lipca, g. 10.00, estrada na Rynku





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz