Galeria Szara

Galeria Szara w Cieszynie jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej. Od 2005 roku kuratorami, opiekunami i prowadzącymi galerię są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic. Szara pokazuje i promuje głównie młodych artystów. Istotną rolą galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie „łącznikiem” pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów.

 

Ważnym elementem jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji. W galerii działa czytelnia z duża ilością publikacji z zakresu sztuki i kultury współczesnej. Wydawane są tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne, płyty czy publikacje online.


Galeria współpracowała również przy organizacji festiwali m.in.: Era Nowe Horyzonty, Nowa Muzyka, Kino na Granicy, Teatr bez Granic, Kręgi Sztuki.

 

Galeria została założona w 2002 roku przez Joannę Wowrzeczkę, Tomasza Swobodę i Agnieszkę Sojkę-Swobodę z pomocą studentów Uniwersytetu Śląskiego filii w Cieszynie, jako oddział Stowarzyszenia Kulturalnego Kontur. Jej główną kuratorką do 2005 roku była Joanna Wowrzeczka, malarka i socjolożka. W działania Galerii stale zaangażowani byli studenci i artyści z Cieszyna. Od 2005 roku do chwili obecnej prowadzącymi są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic.

 

Ważniejsze wydarzenia to m.in: „Niosę przed sobą lustro”, „Gry Wizulane”, „Wolność, równość, sztuka”, „Strefa/Zona AV”, „Mediacje”. We wrześniu 2012 roku minęło 10 lat istnienia Galerii Szara w Cieszynie. W tym czasie zrealizowano w niej około 100 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych. Gościło tu ponad 300 artystek i artystów oraz ludzi świata sztuki z Polski, Czech i innych krajów. Nawiązano wiele ciekawych i twórczych znajomości, partnerstw i relacji. Również śmiało można powiedzieć, że Szara po 10 latach istnienia dzięki staraniom, ciężkiej pracy i wsparciu wielu osób stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook