Muzeum Energetyki

image

W budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kilowoltów z 1928 roku mieści się Muzeum Energetyki utworzone i prowadzone przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Energetyki. Na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 1000 metrów kwadratowych znajduje się ponad sześć tysięcy eksponatów. Większość z nich została podarowana przez ofiarodawców.

 

Oprowadzający po wystawie przewodnicy ukazują zwiedzającym świat pozytywnych doznań energetycznych – opowiadają o wytwarzaniu prądu i energii. Wśród zabytków można wyróżnić stuletnią żarówkę wyprodukowaną w Anglii oraz silnik spalinowy Deutz o mocy 4200 watów na biogaz z 1938 roku pochodzący z latarni morskiej w Świnoujściu, turbogenerator firmy Alsthom – AEG z 1941 roku i wiele innych ciekawych przedmiotów.

W czerwcu 2010 roku powstała sala doświadczalna zwana Iskrowisko. Znajduję się tam m.in. stanowisko do demonstracji wyładowań elektrycznych na szklanej butelce. Dzięki temu można zobaczyć jak rozchodzą się iskry po powierzchni szkła między poskręcanym wewnątrz butelki drutem a metalową podstawą naczynia. Największą jednak atrakcją są wyładowania elektryczne rzędu miliona woltów.

Każdego roku 6 stycznia w Muzeum odbywa się Święto Światła, w czasie którego prezentuje m.in. rozpalenie krzesiwem ogniska, łuczywo, kaganki, świece karbidówki, lampy naftowe, żarówki Edisona i lampy ledowe.

Muzeum Energetyki leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i aktywnie uczestniczyło w jego promowaniu, np. podczas Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki w 2013 roku.

 


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook