Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

adres do korespondencji: ul. Krakowska 148

 

Żywiecki Park Etnograficzny otwarł dla turystów swoje podwoje. Obecnie na terenie 6 ha zostało posadowionych 17 obiektów.

 

Tuż za charakterystyczną bramą rozpoczynającą gościniec muzeum posadowiono budynki tak, aby odtworzyć układ urbanistyczny dawnej wsi górali beskidzkich. Założenie to wynika z koncepcji Żywieckiego Parku Etnograficznego, której autorką jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Kolejnym ważnym punktem wynikającym z opracowanie Pani etnograf był postulat wbudowania w obiekty maksymalnej ilości materiału zabytkowego. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów,  będące perełkami architektury beskidzkiej, w które na nowo tchnięta została wyjątkowa dusza.

 

Jako pierwszy widzimy budynek szkoły z Rychwałdu pochodzącej z 1911 roku, dalej Chałupa z Międzybrodzia Bialskiego z powstająca właśnie ekspozycją Małomiasteczkowej Apteki. Idąc dalej zaglądamy do kompletnej zagrody z Rychawałdu, w  skład której wchodzi chałupa z 1895 roku, stodoła i charakterystyczna studnia. Dalej widzimy chałupę z Łękawicy z 1911 roku, gdzie we wnętrzach odtworzono warunki życia średniozamożnego gospodarza. Po drodze mijamy inne ciekawe obiekty, takie jak kuźnia ze Ślemienia czy unikatowy spichlerzyk ze Suchej Beskidzkiej.

 

 

 


Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param

Facebook