Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

image
  • Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
  • 42-620 Nakło Śląskie
  • ul. Parkowa 1
  • tel.: 32-441-60-28, 505-802-207
  • faks: 32-441-60-28
  • www.cekus.pl
  • biuro.cekus@gmail.com

Istniejące od 2013 r. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim mieści się w zabytkowym, pochodzącym z połowy XIX w. pałacu, który do 1945 r. był własnością rodu Henckel von Donnersmarck. Tym samym Pałac łączy funkcję obiektu historycznego z instytucją kultury. Centrum jest instytucją kultury Powiatu Tarnogórskiego.

 

 

ZABYTEK

Pałac został wzniesiony w 1858 r. przez hrabiego Hugona I Henckel von Donnersmarcka jako letnia rezydencja w niewielkim parku w stylu angielskim. Przebudowany w 1891 r., posiada cechy architektury neogotyckiej. W latach 2010-2012 wnętrza zostały poddane gruntownej renowacji i częściowej przebudowie. Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowała się piękna, drewniana klatka schodowa, witraże, ozdobny kominek w sieni, ostrołukowe sklepienie w kaplicy, plafon, fasety, rozeta na suficie, częściowo okna i drzwi wraz z okiennicami, fragmenty posadzki, a przede wszystkim największa atrakcja pałacu – ogromny, oryginalny sejf Donnersmarcków.

 

KULTURA

Najważniejsze aspekty działalności Centrum to promocja sztuk wizualnych oraz popularyzacja historii śląskiej szlachty. Program jest realizowany poprzez wystawy i wernisaże, koncerty, wykłady, prelekcje multimedialne, spotkania itp.

Projekty cykliczne: 

  • Tłusty czwartek z bluesem
    Koncert bluesowy odbywający się w dniu tzw. „tłustego czwartku”. Uczestnicy i wykonawcy są po koncercie częstowani tradycyjnym pączkiem i kawą (w cenie biletu).
  • Szlachecki weekend
    Cykl dwu- lub trzydniowych imprez odbywających się w trzeci weekend września, których celem jest krzewienie wiedzy historycznej na temat regionu śląskiego, a przede wszystkim dziejów śląskiej arystokracji. Podstawowa formuła programu obejmuje sobotnie otwarcie wystawy o charakterze historycznym oraz niedzielny rodzinny rajd rowerowy „Śladami górnośląskiej szlachty”, wiodący do zabytków związanych ze śląską arystokracją.
  • „Wiosenne ASPiracje”
    Cykl kwietniowych wystaw będących efektem współpracy Centrum z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. W ramach tej współpracy swoje prace w Centrum pokazują wykładowcy ASP lub artyści przez nich rekomendowani.
  • Kalendarz / wystawa
    Centrum wydaje własny kalendarz, któremu towarzyszy wystawa fotogramów. Ich tematy tworzą cykle: „Twórcy Kultury Śląskiej” (2013-2018) - prezentacja postaci śląskiej sceny kulturalnej; „Metamorfozy” (2019-2022) – Śląsk i jego przemiany; „Metamorfozy – powstania śląskie” (2021-2022) – tematyka powstań śląskich.

 

OFERTA

Centrum Kultury Śląskiej umożliwia przeprowadzenie na terenie pałacu lub parku różnorodnych przedsięwzięć: konferencji, koncertów, spektakli teatralnych, projekcji filmowych, okolicznościowych spotkań i uroczystości, eventów biznesowych, ślubów, warsztatów, sesji fotograficznych, realizacji filmowych, imprez plenerowych itp. Budynek Centrum jest do tych zadań znakomicie przygotowany, dysponuje wieloma przestronnymi i funkcjonalnymi wnętrzami oraz dużą przestrzenią plenerową, odpowiednim zapleczem w postaci świetnie zaaranżowanych sal wystawowych i konferencyjnych, a także stosownym sprzętem audio-wizualnym. Dodatkowy walor stanowi otaczający pałac park i duży parking.

 

fot. materiały organizatora


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook