Zakończył się 9. Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem”

Niedzielnym koncertem (13 października), w czasie którego zostały ogłoszone wyniki konkursu, zakończył się w Bielsku-Białej 9. Międzynarodowy Festiwal Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” (10-13 października 2013).
image

Pierwsze dwa dni imprezy (10-11 października) wypełniły warsztaty, w których uczestniczyły 4 chóry z różnych ośrodków w kraju (Katowice, Trzebinia, Szczecin, Mazańcowice) oraz słuchacze Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zajęcia prowadzili prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i prof. Benedykt Błoński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a zwieńczeniem dwudniowej pracy był koncert inauguracyjny festiwalu w piątkowy wieczór (11 października) w kościele na oś. Karpackim w Bielsku-Białej. W jego trakcie połączone chóry, wraz z Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego i solistami, wykonały utwory Charpentiera, Faure’a i Francka.

 

W konkursie (12 października) wzięło udział 14 zespołów, w tym dwa chóry zagraniczne (estoński Sagakoor Noorus z Tallina i czeski z Hodonina). Były one oceniane przez jury pod kierunkiem prof. Józefa Świdra. Grand Prix zdobył Zespół Wokalny Rondo z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny. Złotymi Dyplomami jury uhonorowało: Bielski Chór Kameralny (dyr. Beata Borowska), Chór Żeński Schola Cantorum Bialostociensis (dyr. Anna Olszewska), estoński Segakoor Noorus (dyr. Maarji Holstein)  i Chór Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyr. Aleksandra Paszek-Trefon). Zespół Rondo został najwyżej oceniony również przez nieoficjalne jury, złożone z uczestników seminarium dla dyrygentów, które odbyło się po raz pierwszy w czasie festiwalu. Sobotni wieczór wypełniły niekonkursowe koncerty w Bielsku-Białej, Bystrej Krakowskiej, Jaworzu, Godziszce, Kozach i Jasienicy, w których oprócz chórów konkursowych wzięło udział 8 zespołów z województw śląskiego i małopolskiego oraz słowacki chór Tristianus z Trsteny.

 

Głównym organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bielsku-Białej, wspomagany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Wśród współorganizatorów są m.in.: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie w znakomitych warunkach miały miejsce przesłuchania konkursowe i koncert laureatów oraz parafie i domy kultury, na terenie których odbyły się niekonkursowe koncerty. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym festiwalu jest Krzysztof Przemyk, prezes bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, równocześnie dyrygent chóru Hejnał w Mazańcowicach.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz