KAPU!ERA - FESTIWAL SZTUKI PODRÓŻOWANIA

image
Kapu!era, Festiwal Sztuki Podróżowania to trzydniowy cykl spotkań z innymi kulturami. Warsztaty, panele dyskusyjne, pokazy slajdów oraz etniczne imprezy to tylko część programu pierwszej edycji wydarzenia poświęconego pamięci Ryszarda Kapuścińskiego.

W dniach od 4 do 6 marca Uniwersytet Śląski oraz Kawiarnia Akant staną się centrum dyskusji o współczesnym reportażu oraz o możliwościach podróży w „nieznane” na początku XXI wieku.

Organizatorzy zaprosili między innymi Witolda Beresia, Mykola Riabczuka, Dariusza Nowackiego oraz Małgorzatę Goślińską. Wezmą oni udział w panelu dyskusyjnym o miejscu reportażu we współczesnej literaturze, podzielą się też swoją wiedzą na temat Ryszarda Kapuścińskiego. W Uniwersytecie Śląskim otwarty zostanie również ogólnodostępny blok bezpłatnych warsztatów reportażu i fotografii reportażowej dla wszystkich, którzy zgłoszą się mailowo do organizatorów.

Blok „uniwersytecki” jest zaledwie początkiem atrakcji. Kapu!era to również przegląd filmów o tematyce podróżniczej. Wiadomo już, że pojawią się „Spotkania na krańcach świata” Wernera Herzoga i „Into the Wild” Seana Penna. Projekcje zostaną połączone z prelekcjami.

Z okazji Kapu!ery przygotowane zostanie specjalne wydanie Kawiarni Naukowej. Rozmowa z przyjaciółmi i specjalistami „od” Kapuścińskiego retransmitowana będzie w TVP Kultura.

Na czas festiwalu Kawiarnia Akant stanie się specjalnym klubem, gdzie w niezobowiązującej atmosferze będą odbywać się spotkania ze znanymi podróżnikami, pokazy slajdów i luźne dyskusje. Szykuje się też koncert poezji śpiewanej i przede wszystkim wielka impreza w rytmach etnicznych.

Festiwal Sztuki Podróżowania i Reportażu to także konkursy na reportaż pisany i fotograficzny. Mogą w nim wziąć udział wszyscy chętni amatorzy, dla których reportaż w żadnej odmianie nie stanowi źródła utrzymania.

- „Kapu!era: Festiwal Sztuki Podróżowania, to wydarzenie mające za patrona ikonę polskiego reportażu. Nie chcemy jednak przygotowywać laurki. Bardziej interesuje nas to, by zacząć rozmawiać o gatunku, jakim jest reportaż podróżniczy, dyskutować o jego szansach rozwoju i perspektywach. Nasz świat się zmienia, trudno odkrywać nowe lądy, trudno wskrzesić legendę egzotycznych podróży, w czasach gdy biura turystyczne zagarnęły każdy skrawek ziemi na mapie. Zastanawiamy się gdzie poprowadzi nas XXI wiek” - mówi Magdalena Michulec, koordynatorka festiwalu ze strony Stowarzyszenia „Szatnia”.

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Działań Nietypowych „Szatnia” (www.szatnia.art.pl), które ma na swoim koncie szereg inicjatyw, m.in. Festiwal Wolnych Ludzi oraz Międzywydziałowe Stowarzyszenie Dziennikarzy „Mosty” - koło naukowe działające przy UŚ (www.mosty.us.edu.pl).

(Źródło: materiały organizatora)


Facebook

miejsca kultury