Warsztaty sztuki pisania scenariuszy

image
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na warsztaty sztuki pisania scenariuszy „Bo ja mam już cały film w głowie!”.

„Bo ja mam już cały film w głowie!” to słowa Alfreda Hitchcocka i stanowią inspirację do pracy twórczej na warsztacie Magdaleny Wleklik. 


Uczestnicy warsztatów zaczną od poszukiwania historii wartych opowiedzenia oraz odpowiedzi na pytanie, jak tworzyć filmową opowieść. Poznają podstawy sztuki pisania scenariuszy oraz terminologię stosowaną w branży. Nauczą się jak budować strukturę scenariusza. Poznają różnicę między pisaniem dla filmu, telewizji, radia, internetu itd. 


Praca scenarzysty to połączenie rzemiosła ze sztuką, dlatego warsztaty będą okazją do zastanowienia się nad artystycznymi walorami poszczególnych projektów oraz kontekstem wypowiedzi filmowej. Tylko połowa pracy scenarzysty to pisanie scenariusza, druga połowa to interesujące opowiadanie o nim. 


W czasie warsztatów teoretyczna wiedza będzie uzupełniana odpowiednimi przykładami filmowymi oraz ćwiczeniami. Uczestnicy będą pracować w małych zespołach, ale także indywidualnie. 
Uczestników prosimy o przyniesienie na zajęcia cyfrowego aparatu fotograficznego lub telefonu z funkcją aparatu.


Ponadto uczestnicy w trakcie tego warsztatu wezmą udział w konkursie na najlepszą opowieść filmową. Laureaci otrzymają nagrody, m.in. powieść autorstwa Magdaleny Wleklik pt. „Szykuj się do odlotu” wraz z dedykacją.

Magdalena Wleklik – scenarzystka, reżyserka, wykładowca scenopisarstwa. Autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych oraz słuchowisk Teatru Polskiego Radia, m.in. „Mosty”, „Mam plan”, „Agent wolności”. Zadebiutowała w 2001 roku w Teatrze Telewizji TVP2 tekstem dramatu „Żółtodzioby”. Obecnie jako storyteller bierze udział w programie Columbia University NY USA „Sherlock Holmes & Internet of Things”. Pracuje także jako reżyser filmowy i radiowy. Jej filmy miały pokazy na wielu festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, RIFF w Rzymie, FPFF w Gdyni, Camerimage. Ostatni film „Kino” zdobył Award of Excellence na San Francisco Film Awards. Jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi, od wielu lat członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Warsztaty są realizowane w ramach Mobilnego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Zgłoszenia przyjmowane są do 26 października.


Kontakt: Ewelina Ignaszak-Stolarska-instruktor ds. edukacji filmowej, tel.34 366 59 65, email:film@rok.czestochowa.plFacebook

miejsca kultury