PRZEGLĄD FILMÓW KINA NIEMIECKIEGO


Raciborskie Centrum Kultury, Radio Mittendrin oraz Instytut Stosunków Zagranicznych zapraszają na Tydzień Kina Niemieckiego "Deutsche Kinowoche", który potrwa do 31 marca.

"Niemieckie niuanse - deutsche details", tak brzmi motto Tygodnia Kina Niemieckiego, który po raz piąty odbędzie się w siedmiu miastach Polski w dniach 6 - 31 marca 2006. Tegoroczna edycja przeglądu organizowanego przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) odbędzie się w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, a patronat honorowy objął ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Tydzień Kina Niemieckiego ma na celu pokazanie aktualnego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie polskiego widza sąsiadem zza Odry. Dlatego też pokazywane będą głównie filmy młodych niemieckich reżyserów, jak również filmy krótkometrażowe studentów i absolwentów niemieckich szkół filmowych.

Tematem przewodnim Tygodnia Kina Niemieckiego w tym roku będzie muzyka w niemieckim filmie. Zaprezentowanych zostanie pięć długo- i pięć krótkometrażowych filmów. Przy ich wyborze został położony duży nacisk, by Niemcy zaprezentowane zostały z rozmaitych perspektyw. Daje to wgląd zarówno w kulturę życia codziennego, jak również ambitną kulturę wyższą w Niemczech i staje się doskonałym punktem wyjścia do dyskusji zarówno dla widzów, jak i organizatorów. Przedstawione obrazy Niemiec są przy tym tak różnorodne, jak gatunki filmów wybranych do przeglądu. Na ramowy program Tygodnia Kina Niemieckiego składać się będą ponadto dyskusje z twórcami filmów i krytykami oraz konkursy z nagrodami.

Emisja filmów w Kinie Przemko (ul. Chopina 21) odbywać się będzie codziennie od godz. 18.00, główne seanse poprzedzać będą filmy krótkometrażowe. Wejście na każdy seans jest bezpłatne. Filmy będą tłumaczone na jęz. polski.

Filmy tygodnia niemieckiego:

# 27 marzec - Keine Lieder über Liebe / Bez piosenek o miłości (2005)
Reżyseria: Lars Kraume
Obsada: Heike Makatsch, Jürgen Vogel, Florian Lukas, Monika Hansen, Thees Uhlmann, Marcus Wiebusch

# 30 marzec - Schultze Gets the blues (2003)
Reżyseria: Michael Schorr
Obsada: Horst Krause, Harald Warmbrunn, Karl Fred Müller, Rosemarie Deibel, Wilhelmine Horschig, Anne V. Angelle

# 31 marzec - Verschwende Deine Jugend / Przegraj swoją młodość (2003)
Reżyseria: Benjamin Quabeck
Obsada: Tom Schilling, Robert Stadlober, Jessica Schwarz, Christian Ulmen, Nadja Bobyleva, Dieter Landuris, Nina Asseng, Denis Moschitto, Josef Heynert, Marlon Kittel

# 29 marzec - Schlafes Bruder / Brat snu (1995)
Reżyseria: Joseph Vilsmaier
Obsada: André Eisermann, Ben Becker

Film dokumentalny:
# 28 marzec - Return of the Tüdelband / Return of the Tüdelband - historia braci Wolf (2003)
Reżyseria: Jens Huckeriede
Obsada: Dan Wolf, Marion Hess, Liselotte Höbejögie i muzycy "Ja König Ja̶0;, "Chaos Buddhas̶0;, "B-Low̶0;, Robbie Schuster

Racibórz - kino Przemko
Raciborskie Centrum Kultury
47-400 Racibórz, ul. Chopina 21
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz