54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej należy do największych i najbardziej znanych imprez folklorystycznych w Europie. Trwa dziewięć dni, które są wypełnione koncertami, wystawami, kiermaszami, spotkaniami z ludowymi twórcami.
image MÓRAHALOM z Mórahalom (Węgry), fot. Waldemar Kompała/kocurzonka.pl

Odbywa się co roku od 53 lat w Beskidach – Śląskim i Żywieckim. Najważniejszą częścią TKB są wieczorne, kilkugodzinne koncerty odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim).

 

W 2017 roku TKB gromadzi prawie cztery tysiące wykonawców, skupionych w blisko 100 zespołach pieśni i tańca, ich prezentacje podziwiać będzie około 150 tysięcy widzów. W ramach Tygodnia organizowane są dwa prestiżowe przeglądy konkursowe: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle. W trakcie TKB odbywają się również: Festyn Istebniański w Istebnej, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Gorolski Święto w Jabłonkowie oraz Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

 

Festiwal Folkloru Górali Polskich stanowi niepowtarzalna okazję do zaprezentowania i poznania góralskich obrzędów i zwyczajów, muzyki, pieśni, tańców, strojów i gwary. Celem FFGP jest kultywowanie i upowszechnianie kultury ludowej polskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych.

 

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to przegląd zespołów zagranicznych i polskich kultywujących tradycje folklorystyczne określonego regionu własnego kraju. Podstawowym celem Spotkań jest pokazanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów oraz prezentacja autentycznego śpiewu, muzyki, tańców i zwyczajów.

 

Szczegółowy program 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

 

 

Uczestnicy 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – zespołu zagraniczne:

 

PLAMYCZE z Sofii – Bułgaria

Zespół składa się z 200 tancerzy w wieku od 4 do 25 lat. Jego celem jest badanie i promowanie autentycznego folkloru bułgarskiego. W repertuarze zespołu jest wiele żeńskich, męskich i mieszanych tańców z różnych regionów Bułgarii.

 

OSIJEK 1862 z Osijeka – Chorwacja

Liczba 1862 w nazwie to data założenia zespołu. Grupa prezentuje muzykę i tradycje ludowe Slawonii oraz innych chorwackich regionów. Oprócz tańców w repertuarze Osijeka 1862 są też scenki pokazujące zwyczaje ślubne Buniewców. Charakterystyczną częścią stroju są buty z dzwonkami.

 

ROZMARYN z Uherskiego Brodu – Czechy

Grupa prezentuje kulturowe dziedzictwo regionu Słowacko, położonego na pograniczu czesko-słowackim. W malowniczych wioskach u podnóży Karpat Białych nadal kultywowane są stare zwyczaje podczas różnych uroczystości oraz świąt kościelnych. Każda miejscowość ma swój charakterystyczny taniec.

 

MAATASA z Tartu – Estonia

Celem zespołu jest poznawanie folkloru południowej części kraju. W kręgu zainteresowań członków grupy znajdują się ludowe historie, pieśni, tańce, instrumenty, tradycyjne zabawy oraz ubiór. Zespół prezentuje głównie tańce pochodzące z południowej Estonii, które wykonywane są przy okazji świąt rodzinnych oraz wiejskich uroczystości.

 

RIINAT JA RIKUT z Holloli – Finlandia

W repertuarze grupy znajdują się opracowane tańce ludowe, takie jak polska, menuet, hambo(szwedzki taniec ludowy tańczony w parach), krugaoraz kadryl.

 

MERAKLIDES z Agrinio – Grecja

Członkowie zespołu prowadzą szeroką działalność. Uczą młodych i starszych tradycyjnych tańców, mają grupę teatralną, chór dziecięcy, organizują wycieczki do historycznych miejsc Grecji, w lokalnej telewizji prowadzą programy o kulturze tradycyjnej, a nawet posiadają bank krwi. Brali udział w 35 europejskich festiwalach oraz w USA, Chinach, Australii i Kanadzie. Zespół nie bierze udziału w przeglądzie konkursowym MSF.

 

SHUAKHEVI z Shuakhevi – Gruzja, Adżaria

W repertuarze zespołu są pieśni i tańce pochodzące z górzystego regionu Adżarii, m.in. khorumi – taniec wojenny, gandagan – scenka humorystyczna, pieśń i taniec opowiadające o pracy przy zbiorze winogron, weselne pieśni i tańce oraz pieśni biesiadne.

 

CALABRUIX z Llucmajor – Hiszpania, Majorka

Zespół został założony w celu zachowania i popularyzowania kultury majorkańskiej. W programie ma takie tańce jak: bolera, joty, fandanga oraz mateixa (jeden z najstarszych tańców na Majorce, tańczony w parach).

 

GUARIONEX z Barcelonety – Portoryko

W programie zespołu widoczne są trzy główne wpływy: hiszpańskiej muzyki ludowej, afrykańskiego tańca bomba i afroamerykańskiej muzyki i tańcu plena.

 

ROMANASUL z Kluż-Napoka – Rumunia

Zespół został założony w 1974 roku przez grupę studentów Uniwersytetu Technicznego w Kluż-Napoka, w jego skład wchodzą obecnie również wykładowcy tej uczelni. Ich celem jest prezentowanie i popularyzowanie rumuńskiego folkloru. W trakcie występu konkursowego pokazany zostanie tradycyjny zwyczaj bożonarodzeniowy pochodzący z pogranicza dwóch historycznych regionów Maramuresz i Bukowiny.

 

SONJA MARINKOVIĆ z Nowego Sadu – Serbia

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Sonja Marinković działa przy Uniwersytecie w Nowym Sadzie od 1962 roku. Jego program oparty jest na autentycznych formach sztuki ludowej, melodiach, krokach, kostiumach oraz zwyczajach, które w ten sposób stara się ocalić.

 

HONT z Krupiny – Słowacja

Na repertuar grupy składają się m.in. takie tańce i suity, jak: czardasz pochodzący z regionu Hont, opowiadający historię tworzenia posągu dziewczyny z drewna, jeden z najstarszych tańców ceremonialnych młodej, niezamężnej kobiety, suita złożona z tradycyjnej muzyki, pieśni, tańców i kostiumów ze wsi Polomka w Dolinie Górnego Hronu w centralnej Słowacji oraz tańce oparte na dziecięcych grach, w które bawiono się podczas wypasu bydła i owiec.

 

NILÜFER z Bursy Turcja

W programie m.in.: taniec romski – opowiadający o życiu Cyganów, karadeniz – taniec pochodzący z regionu Morza Czarnego; gavalli – taniec z północno-wschodniej Turcji, gdzie przywędrował z Kaukazu oraz taniec brzucha.

 

PALÓC z Szécsény – Węgry

Zespół został założony w 1998 roku w Szécsény (komitat Nógrád). Poza muzycznym i tanecznym dziedzictwem swojego regionu bada także tradycje innych grup etnicznych Kotliny

 

 

Transmisja internetowa koncertów FFGP i MSF: www.tkb.art.pl oraz www.osvetadk.sk

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz