55. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Po raz 55. Beskidy rozśpiewają się i roztańczą na niebywałą skalę. Dokona tego na przełomie lipca i sierpnia około czterech tysięcy tancerzy, muzyków i śpiewaków. To członkowie ponad 90 zespołów folklorystycznych – polskich, przede wszystkim góralskich, i zagranicznych – a także kapel i grup śpiewaczych.
image Grecki zespół Meraklides z Agrinio, 54. TKB (2017), Foto: Waldemar Kompała/kocurzonka.pl

Ta ogromna, barwna, dynamiczna impreza dobrze znana jest rzeszy widzów, miłośników tradycji, którzy od lat zapełniają widownie TKB-owskich estrad. Co roku zdobywa też nowych zwolenników, zauroczonych bogactwem i pięknem ludowej kultury. Przez dziewięć kolejnych dni trwać będą wieczorne kilkugodzinne koncerty w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a w Żywcu przez dziesięć. W Wiśle, Szczyrku i Żywcu przedpołudniami koncertować będą kapele polskie i zagraniczne.

 

Program TKB 2018 wzbogacają:

  • 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28–29 lipca), 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3–5 sierpnia) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4–5 sierpnia).
  • W Wiśle w ramach imprez towarzyszących przygotowano m.in. warsztaty tańca i śpiewu góralskiego (30.07, 1 i 3.08, g.14-15 na pl. B. Hoffa), warsztaty heklowania, bibułkarstwa, pisania ikon, wikliniarstwa, upcyklingu (pl. B. Hoffa), a także Bal Góralski – 4.08, po koncercie (Wiślańska Bina w Parku Kopczyńskiego).
  • 2 sierpnia odbędzie się spotkanie z Jarosławem jot-Drużyckim, autorem wydanej w roku ubiegłym książki „Nie tylko Gorolski – więcej niż Święto” (Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Zdrojowy).
  • Do Szczyrku, po przerwie, wracają koncerty kapel polskich i zagranicznych (g.11.00, estrada na pl. św. Jakuba). Będzie też Jarmark Twórczości Ludowej.
  • W Oświęcimiu w drugą sobotę TKB odbywa się koncert „Folkowe klimaty”. W tym roku usłyszymy Kapelę Pieczarki, Kapelę Hanki Wójciak oraz grupę Hoverla (4.08 g.18).
  • Podczas 40. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach odbędą się m.in. warsztaty budowania hudy (4.08 g. 9-12), bibułkarskie i koronkarskie (4.08 g.14-16), a także kiermasz (4-5.08).
  • W tym roku na uliczne korowody zapraszamy do Wisły (28.07), Szczyrku (29.07), Istebnej (29.07), Żywca (4.08) i Jabłonkowa (5.08).
  • TKB zagości też w Bielsku-Białej. Na Rynku podczas organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury „Lata z kulturą” wystąpią trzy zagraniczne grupy – z Hiszpanii, Indonezji i Turcji (29.07 g.17). W Galerii Sztuki ROK-u będzie można obejrzeć wystawę „Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru”. Warto się też wybrać do Książnicy Beskidzkiej. „Portrety z wyższej sfery” to ekspozycja fotografii wykonywanych podczas różnych edycji TKB przez Wiesława Korzonkiewicza.

 

Zespół Magurzanie z Łodygowic, Złote Żywieckie Serce 48. FFGP, 54. TKB (2017), Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

 

49. Festiwal Folkloru Górali Polskich

 

Pierwszy TKB-owski koncert w roku 2018 odbędzie się w Żywcu już w piątek 27 lipca, a więc dzień przed oficjalnym terminem TKB. W Festiwalu – odbywającym się po raz 49. – weźmie udział aż 25 zespołów. Trzeba dostosować harmonogram występów do możliwości ich przyjazdu do Żywca. I do wytrzymałości widzów, bowiem koncerty trwają do późnych godzin wieczornych.

 

Członkowie komisji artystycznej oceniającej konkursowe prezentacje następnego dnia po występie spotykają się z kierownikami i instruktorami grup, by omówić przedstawione programy. Każdy dzień wypełniony jest po brzegi. W tym roku w konkursie głównym FFGP z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny wystąpią cztery zespoły: Brenna z Brennej, Istebna z Istebnej, Grojcowianie z Wieprza i Lipowianie z Lipowej.

 

Podczas sobotniego koncertu 28 lipca na scenie żywieckiego amfiteatru zapraszamy na szczególny występ. Przemysław Ficek, znany multiinstrumentalista z Żywiecczyzny, zaprosił do udziału w nim żywieckich dudziarzy i beskidzkich gajdoszy. Jest to znakomita sposobność promocji muzykowania na tych tradycyjnych instrumentach. A równocześnie okazja do szerokiego upowszechnienia informacji o tym, że żywieckie dudy i beskidzkie gajdy zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to jedno z działań, których celem jest zwiększenie w świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego.

 

Na Rynku w Żywcu toczyć się będzie, jak co roku, konkurs kapel, instrumentalistów, solistów muzyków i śpiewaków oraz mistrzów z uczniami, będący częścią Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

 

Swoje prace i pokazy ich wyrobu zaprezentują góralscy twórcy ludowi podczas tradycyjnych Targów Sztuki Ludowej (27 lipca – 5 sierpnia), przygotowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Oddział Beskidzki Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Miejsce Centrum Kultury w Żywcu.

 

29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

W tym roku Żywiec będzie również gospodarzem drugiego TKB-owskiego konkursu – 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Weźmie w nich udział 16 zespołów z 14 krajów (w tym 3 z Polski). MSF odbywają się pod patronatem CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Kapele zagraniczne koncertować będą na Rynku w Żywcu od 1 do 5 sierpnia.

 

MEZDRA ze Sliwen – BUŁGARIA
NOSA TERRA z Pereiras (Mos) – HISZPANIA
SHIVAM NRUTYA z Vapi – INDIE
AL-AZHAR KELAPA GADING z Dżakarty – INDONEZJA
KLUB TAIKO z Takatsuki – JAPONIA
INŻU-MARŻAN oraz KERBEZ z Atyrau – KAZACHSTAN
COMPAÑÍA TITULAR DE DANZA FOLKLÓRICA UANL z Monterrey – MEKSYK
KITKA z Istibanji – MACEDONIA
SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego – POLSKA
ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa – POLSKA
ŻYWCZANIE z Żywca – POLSKA
VATRĂ DE DOR z Kluż-Napoka – RUMUNIA
KUD BRANKO RADIČEVIĆ ze Sremskiej Mitrovicy – SERBIA
KOCAELİ ARMELİT z Izmitu – TURCJA
PERŁYNKA ze Sławuty – UKRAINA
I TERRAZZANI z Trabii – WŁOCHY

 

W tym roku m.in. wystąpi turecki zespół Kocaeli Armelit z Izmitu. Foto: Waldemar Kompała/kocurzonka.pl, 50. TKB (2013)

 

 

Festiwalowe koncerty z Amfiteatru pod Grojcem transmitowane będą w Internecie. Co istotne, można będzie oglądać nie tylko bieżące występy, ale także nagrania z poprzednich dni. Więcej informacji oraz transmisja internetowa koncertów FFGP i MSF na www.tkb.art.pl oraz Facebook/TydzienKulturyBeskidzkiej.

 

Program jest dostępny tutaj >>>

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz