55. Tydzień Kultury Beskidzkiej: Dzisiaj rozpoczyna się 49. FFGP

Już w piątek, 27 lipca w żywieckim amfiteatrze odbędzie się pierwszy koncert tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej – a ściślej mówiąc, 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Festiwal zacznie się dzień wcześniej niż cały TKB i potrwa do wtorku, 31 lipca.
image Magurzanie z Łodygowic, Złote Żywieckie Serce 48. FFGP, 54. TKB (2017), fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

Na scenie Amfiteatru Pod Grojcem wystąpi 25 zespołów góralskich. Pierwszego dnia dowiemy się na przykład z konkursowych programów, co młode dziewczęta z zespołu Podegrodzie z Podegrodzia kupiły na jarmarku; z Harnasiami z Suchego odwiedzimy juhasów na szałasie, a zatańczony przez nich zbójnicki pewnie i nas poderwie do zabawy. Z Doliną Nowego Sołońca ze Złotnika będziemy się chramować... co to oznacza, dowiedzą się ci, którzy zawitają w piątkowy wieczór pod Grojec.

 

Członkami komisji oceniającej zespoły są: Małgorzata Kiereś – przewodnicząca, etnograf, Lidia Czechowska – choreograf, Magdalena Kroh – etnograf, Adam Adamowski – choreograf, Jan Karpiel „Bułecka” – muzyk, folklorysta, Bogdan Matusik – muzyk, folklorysta, Czesław Węglarz – muzyk, Kazimiera Koim – sekretarz komisji.

 

Koncerty rozpoczynają się o g.18.00. Poprowadzą je Jadwiga Jurasz i Andrzej Maciejowski. Program występów znaleźć można na afiszach, w drukowanych programach dostępnych na każdej estradzie, a także na stronie internetowej TKB: www.tkb.art.pl.

 

Koncert podsumowujący Festiwal oraz wręczenie nagród odbędzie się na zakończenie TKB, 5 sierpnia. Już dziś zapraszamy!

 

Krzysztof Trebunia-Tutka – zdobywca Złotego Żywieckiego Serca w kategorii mistrz i uczeń podczas 48. FFGP – gra na kozie podhalańskiej, 54. TKB, 2017, fot. Waldemar Kompała/kocurzonka.pl

 

 

W drugim festiwalowym konkursie, na żywieckim Rynku, który rozpoczyna się codziennie o g.10.00, zobaczymy i usłyszymy: 23 kapele, 26 grup śpiewaczych, 11 instrumentalistów, 8 multiinstrumentalistów, 22 śpiewaków oraz 21 mistrzów z uczniami, w tym 13 instrumentalistów i 8 śpiewaków. Koncerty poprowadzi Jacek Kowalcze.

 

Uczestników oceniać będzie komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – przewodnicząca, muzykolog, Zbigniew Wałach – muzyk, Aleksander Smaga – muzyk, Tomasz Hornik – muzyk, folklorysta, Katarzyna Pach-Sznepka – sekretarz komisji.

 

Warto się tutaj wybrać, bo podobnie jak w latach poprzednich będzie można posłuchać wirtuozów muzyki ludowej i najlepszych góralskich głosów. W tym roku do konkursu zgłosili się m.in. Zofia Sordyl z Korbielowa, Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza, kapela Blachury i Ficka z Żywca, i wielu jeszcze innych cenionych wykonawców. Ciekawą formą konkursowych prezentacji są występy w ramach kategorii „mistrz i uczeń”. Doświadczony muzyk – instrumentalista lub śpiewak – który opanował grę na instrumencie lub technikę śpiewu na mistrzowskim poziomie, przekazuje swoją wiedzę uczniom. Podczas prezentacji możemy usłyszeć efekt tej współpracy. W czasie tegorocznego konkursu jako mistrzów usłyszymy m.in. Monikę Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki, Ludwika Młynarczyka z Lipnicy Wielkiej czy Antoniego Gluzę ze Szczyrku.

 

Występ Zofii Sordyl – śpiewaczki biorącej udział w 48. FFGP – w Amfiteatrze Pod Grojcem, 54. TKB 2017, fot. Waldemar Kompała/kocurzonka.pl

 

 

Na żywieckim Rynku trwać też będą Targi Sztuki Ludowej (codziennie w g.10.00-15.00). Weźmie w nich udział niemal 40 najbardziej znanych i cenionych twórców. Reprezentują takie dyscypliny, jak rzeźbiarstwo, malarstwo, hafciarstwo, zabawkarstwo, wytwarzanie instrumentów czy zdobnictwo bibułkowe. Można będzie nabyć ich wyroby, a nawet zobaczyć niektórych rękodzielników przy pracy. Warto zajrzeć na Rynek, posłuchać autentycznej góralskiej muzyki i kupić drobiazg, którym sprawimy przyjemność sobie lub komuś bliskiemu.

 

 

 

Festyn Istebniański, fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

 

W pierwszy weekend TKB organizatorzy zapraszają także do Istebnej, na 24. Festyn Istebniański. Koncert sobotni rozpocznie się o g.18.00, a niedzielny o 17.00. W niedzielę o g.16.30 z Tartaku w stronę estrady Pod Skocznią wyruszy korowód. Drugą atrakcją tego dnia będzie z pewnością Regionalny Konkurs Kulinarny z góralskimi smakołykami. Natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej przez cały tydzień od 9.00 do 17.00 oglądać można Wystawę Twórczości Ludowej, odbywającą się w tym roku po raz 36. i trwającą aż do połowy października. A jest co oglądać (cytujemy za stroną internetową GOK-u):

Na ścianach i stole „rozkwitają” kóniokowski rózie – bielutkie lub w szlachetnych odcieniach beżu. Można bez końca porównywać ich wzory, obróbkę czy kunszt wykonania. Pod oknami wszystkimi odcieniami drewna zachwycają dzieła ludowych rzeźbiarzy. Jest tu zadumany Chrystus Frasobliwy Jana Bojki, Ostatnia Wieczerza „Poleśnego” czy krzyże Antoniego Bielesza. Niesamowitymi, charakterystycznymi oczami patrzą na nas postaci z obrazów „Beskidzkiego Nikifora” Jakuba Gazurka. Czerwienią się haftowane „pytle”, bieżniki i stuły. Światło tańczy na ceramikach Justyny Łodzińskiej, która koronkę wtopiła w glinę i nadała barwy turkusu, brązu czy bieli. Stroje regionalne zachwycają prostotą, a koronkowe bluzki – misternością. Pachnie świerkowym drewnem, z którego korzeni uplecione są jasnozłote koszyczki Jana Zogaty z Jaworzynki. Niektórzy mówią, że mają one właściwości kojące – nic dziwnego, bo są zrobione z samej natury i... tony cierpliwości. „Do korzeni” sięgają zresztą wszyscy prezentowani tu twórcy – dlatego właśnie to jedyna taka wystawa na świecie.

 

źródło: istebna.eu, zobacz tutaj >>>