72. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto”

Tydzień Kultury Beskidzkiej zbliża się wielkimi krokami. Za nami pierwsza konferencja prasowa – dotycząca organizacji i przebiegu tegorocznego 72. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie, od lat stowarzyszonego z TKB.
image

Konferencja odbyła się 18 lipca w Domu PZKO w Jabłonkowie. O tegorocznych przedsięwzięciach opowiadali prezes Miejscowego Koła Jan Ryłko oraz Lucie Peter Tomková i Leszek Richter, odpowiadający m.in. za scenariusze programowe.


Pierwsza część piątkowego programu to przegląd muzyków grających na tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentach muzycznych, śpiewaków oraz gawędziarzy. Wystąpią przede wszystkim rodzimi wykonawcy ze Śląska Cieszyńskiego, instrumentaliści, śpiewacy, gawędziarze. Również najmłodsi, w tym laureaci różnych konkursów odbywających się po obu stronach Olzy. Drugim nurtem tego dnia jest prezentacja określonego regionu, którym w tym roku została Slawonia, kraina położona we wschodniej Chorwacji. W cyklu „Ludowy rok obrzędowy” zaprezentuje się zespół KUD Jasen Šaptinovci, a na stoiskach gastronomicznych można będzie delektować się kulinarnymi smakołykami slawońskimi. Wystąpią w piątek również grupy słowackie, węgierskie i polskie. A na zakończenie dnia – tradycyjne muzykowanie przy watrze.


Sobotni program w sposób szczególny dedykowany jest młodemu pokoleniu, znajdą się w nim występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych, najmłodszych gawędziarzy, śpiewaków i muzyków, a także konferansjerów bloków dziecięcych i młodzieżowych. Dawanie możliwości prezentacji najmłodszym to jeden z wyróżników GŚ, a niewiele jest festiwali, które to robią. Staranie o poszukiwanie kontynuatorów, wychowywanie swoich następców jest ważnym celem wszystkich podejmowanych przez członków PZKO działań, a więc i Gorolskigo Święta. Poza rodzimymi zobaczyć można będzie ponadto grupy z Gruzji, Węgier i Rumunii. O 13.30 do Lasku Miejskiego organizatorzy zapraszają na naukę tańca – tym razem czardasza. A potem Karnawał Gorolski, po którym przyjezdni uczestnicy jabłonkowskiego świętowania będą mogli odjechać o 2 w nocy specjalnym pociągiem z Nawsia do Hawierzowa, skorelowanym z połączeniami do Karwiny, Ostrawy i innych miast.


W niedzielę na „Gorola” zapraszać będą grające na jabłonkowskim rynku kapele. W miejscowym kościele o 10.30 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. Zaś o 12.00 tradycyjny korowód – z wozami alegorycznymi, wśród których w tym roku będzie też wóz z Istebnej, która była kiedyś częścią parafii jabłonkowskiej – wyruszy do Lasku Miejskiego, gdzie odbędą się m.in. świętowanie Roku Stanisława Hadyny i obchody 200-lecia urodzin Adama Sikory, pierwszego poety ze Śląska Cieszyńskiego piszącego po polsku.


Występom zespołów regionalnych, chórów, kapel, śpiewaków, muzyków i gawędziarzy towarzyszyć będą jak co roku dodatkowe imprezy, jak choćby dobrze znany rajd turystyczny „O kyrpce Macieja” albo „Szikowne gorolski rynce” – pokazy oraz warsztaty rzemiosł i technik rękodzielniczych – czy spotkania z poezją polską, w tym zaolziańską, w Kawiarence pod Pegazem. I wiele, wiele innych. Na około 20 stoiskach Miejscowych Kół PZKO, w stylowych drewnianych chatach, można próbować specjałów kuchni góralskiej, takich jak: placki, stryki, bachora, jelita z kapustóm itd.


Podobnie jak w latach poprzednich dostępna jest online relacja na żywo z przebiegu imprezy. Kamery pokazują scenę, a także zgromadzoną publiczność. Relacja uzupełniania jest rozmowami z ciekawymi ludźmi, organizatorami, gośćmi, w specjalnym studiu festiwalowym, które prowadzi w tym roku Tereza Tomiczková. Tam też można nabyć gadżety, m.in. cieszące się wielką popularnością koszulki.


Gorolski Święto to jest już instytucja – mówił Leszek Richter. To największa polska cykliczna, folklorystyczna impreza na Zaolziu. Realizuje cele kulturalne, kulturalno-oświatowe i edukacyjne stojące przed PZKO – dodał Jan Ryłko. I podkreślił, że dzięki prowadzonym podczas niej stoiskom Miejscowe Koła w zaolziańskich miejscowościach zdobywają środki na swoją niekiedy nawet całoroczną działalność. I to jest niezwykle ważny aspekt tej imprezy.


„Swoją specyficzną atmosferą i bogatym urozmaiconym programem impreza stała się rozpoznawalna nie tylko w całej Republice Czeskiej i ościennych krajach, ale również w wielu innych państwach Europy” – piszą organizatorzy na stronie internetowej. Dbałość o tę właśnie odmienną, własną atmosferę jest dla zaolziańskich Polaków niezwykle ważna. Starają się, by liczni goście czuli się wśród górali dobrze, swobodnie i chcieli tu wracać.

 

oprac. M. Słonka

 

Szczegółowe informacje znaleźć można na załączonym afiszu oraz na stronie wydarzenia.

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz