2022 Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim

Sejmik Województwa Śląskiego zadecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim.

Ustanowienie roku powinno przyczynić się do popularyzacji tradycyjnego rzemiosła i stanowić inspirację do podjęcia partnerstwa przy organizacji inicjatyw i wydarzeń, co wpłynie na atrakcyjność regionu i poprawę jakości życia mieszkańców. W trakcie roku zaprezentowane zostaną zawody rzadkie, które powoli zanikają, jak również nowe, związane z nowymi technologiami. Ustanowienie roku 2022 Rokiem Rzemiosła pozwoli uświetnić jubileusz stulecia powstania Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Warto podkreślić także znaczenie rzemiosła nie tylko w rozwoju przemysłu na Śląsku, ale i historyczny wpływ polskich rzemieślników oraz organizacji cechowych w dążeniu do niepodległości.

 

W województwie śląskim swoją siedzibę ma 67 organizacji zrzeszonych w 4 izbach rzemieślniczych, w tym 60 cechów, 6 spółdzielni rzemieślniczych oraz 1 inna organizacja.

• Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej (3 Maja 13, 43-300 Bielsko- Biała) – Zrzeszonych 12 cechów rzemieślniczych oraz 1 spółdzielnia.
• Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości (Aleja Tadeusza Kościuszki 6, 42-200 Częstochowa) – Zrzeszonych 10 cechów rzemieślniczych oraz 1 spółdzielnia.
• Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach (plac Wolności 12, 40-078 Katowice) – Zrzeszonych 27 cechów rzemieślniczych.
• Izba Rzemieślnicza w Rybniku (3 Maja 18, 44-200 Rybnik) – Zrzeszonych 9 cechów rzemieślniczych, 4 spółdzielnie oraz 1 inna organizacja.

 

Inicjatorzy Roku Rzemiosła

Stowarzyszenia Natura i Ekologia, Fundacji Koronki Koniakowskie, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Wilkowicach oraz siedzibą w Szczyrku, Stowarzyszenia Zbója Szczyrka, Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Grojcowianie, Stowarzyszenia Roztoka oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach , Beskidzka Izba Rzemieślnicza, Izba Rzemieślnicza w Częstochowie, Cechy Branżowe i Wielobranżowe w Województwie Śląskim.

 

Komitet Organizacyjny Roku Rzemioła w Wojewóztwie Śląskim:
Grzegorz Miketa – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Dyrektor Naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach
Karol Bem – Wiceprzewodniczący, przedstawiciel Beskidzkiej Izby Rzemieślniczej
Włodzimierz Biniek – Wiceprzewodniczący, Prezes Izby Rzemieślniczej w Częstochowie
Bogusław Lalik – Wiceprzewodniczący, z ramienia Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej
Anna Orszulik – członek Komitetu, Dyrektor Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim
Agnieszka Biegun – Członek Komitetu, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Radziechowy-Wieprz
Mirosław Dziergas – Członek Komitetu Organizacyjnego, Dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu
Jacek Panek – Członek Komitetu, Prezes Zarządu Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz