Laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga z Żywiecczyzny

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się dwie twórczynie z województwa śląskiego. Maria Grzegorek oraz Barbara Wandzel otrzymały nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2021 roku.
image Oskar Kolberg

W kategorii mistrza tradycji nagrodę otrzymała Maria Grzegorek – bibułkarka, gawędziarka i poetka przekazująca rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Maria Grzegorek od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli. Tworzy w Juszczynie na Żywiecczyźnie.

 

W tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznano nagrodę specjalną dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. Wyróżnienie to otrzymała Barbara Wandzel – wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, kontynuatorka umiejętności twórczych Marii Grzegorek. Barbara Wandzel na co dzień pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

 

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz do organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

 

W ramach tegorocznej 46. edycji konkursu nagrody przyznano w siedmiu kategoriach. Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz