To już 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej

27 lipca rozpocznie się jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Festiwal odbywa się rok po roku już od pół wieku.
image korowód, tancerka zespołu z Indonezji, TKB, 2011 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

Rozpoczynamy najdłuższy tydzień w roku. Dziewięciodniowe święto folkloru. Na terenie Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego oraz Oświęcimia przez 9 dni wystąpi aż 4 tysiące wykonawców, skupionych w 100 zespołach pieśni i tańca, w tym około 20 zagranicznych z różnych kontynentów.

 

Najważniejszą częścią festiwalu są niewątpliwie odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych wieczorne kilkugodzinne koncerty – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

 

Dwie imprezy w programie TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle mają charakter konkursowy.

 

Do FFGP zgłosiło się w tym roku 20 zespołów z Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz górale czadeccy i Łemkowie. Na żywieckiej scenie zobaczymy rezultat ich całorocznych przygotowań. Prezentowane programy ukazują rodzime tradycje i to, co w kulturze ich małych ojczyzn najpiękniejsze. W komisji zasiadają specjaliści od spraw folkloru. Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żywieckimi Sercami.

 

Organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zabiorą z kolei festiwalową publiczność w podróż dookoła świata. Zadowoleni będą szczególnie widzowie spragnieni egzotyki, bowiem wśród zaproszonych zespołów znalazło się kilka grup z naprawdę gorących krajów, m.in. z Paragwaju, Brazylii, Sierra Leone. Odwiedzimy też Europę – Portugalię, Rumunię, Węgry, bliską nam Słowację i niedaleką Ukrainę. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów.


Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku barwne, uliczne korowody zespołów. Zobaczymy je w Wiśle (27.07 i 3.08), Istebnej (27.07), Szczyrku (28.07), Żywcu (1.08) i Jabłonkowie (4.08).

 

Ponadto prezentowane są wystawy rękodzieła artystycznego, fotograficzne i kiermasze sztuki ludowej. Można nie tylko kupić wyroby ludowych artystów, ale również przyjrzeć się, jak wykonują koronki, rzeźby czy bibułkowe kwiaty.


Najważniejsze imprezy towarzyszące 50. TKB to z kolei 19. Festyn Istebniański w Istebnej (27-28.07), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3-4.08) i 66. Gorolski Święto w Jabłonkowie (2-4.08).

 

 

 

A jak to się wszystko zaczęło?

 

Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej była przede wszystkim przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Kiedy 16 sierpnia 1964 roku festiwal rozpoczął się w Wiśle, nikt nie przypuszczał, jak rozwinie się ta inicjatywa i jaki przybierze kształt. Wystąpiło siedem zespołów – tyle, ile dziś koncertuje w amfiteatrze jednego dnia.

 

amfiteatr w Wiśle, TKB, lata 60. XX w., fot. ze zbiorów Wiktora Buczka

 

Pierwszy TKB zakończył się dożynkami, odbyły się pokazy młócenia cepami i strugania szyndziołów. Obok sceny stała góralska kolyba, gdzie warzył się owczy ser (bunc), częstowano też żętycą (serwatka z mleka owczego). Od tamtej pory zmieniło się bardzo wiele, bo z roku na rok impreza rozrastała się.

 

Idea wiślańska zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości, którzy zapragnęli zrealizować ją u siebie. W 1966 roku zorganizowano w Szczyrku trzydniowe koncerty i tak narodziła się druga z estrad. W 1975 roku TKB organizowany jest już na trzech scenach, bo debiutuje kolejna w Żywcu. Rok później dołącza Maków Podhalański. A w 1992 roku miasto, które nie ma tradycji góralskich – Oświęcim.

 

 

 

44. Festiwal Folkloru Górali Polskich (przykładowe zespoły)

 

występ zespołu ISTEBNA z Istebnej podczas TKB w 2008 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

ISTEBNA z Istebnej

Program pt. „Miyszani owiec na Dupnym” prezentuje wiosenny obrzęd rozpoczęcia wypasu owiec na halach. Tradycyjny sałasz, czyli miejsce wypasu, w tym dniu zamienia się w przestrzeń wspólnej zabawy wszystkich mieszkańców wsi. Zobaczymy autentyczną pasterską kolybę, koszor i sprzęt wykorzystywany na co dzień przez owczorzy. Na sałaszu zagra również trombita. Grupa pokaże najbardziej charakterystyczne i archaiczne tańce górali śląskich z Istebnej – owiynzioka, świńs zczoka, masztołkę, polkę wojtoszańską, owczorza, piłkę czy bośkanego.

 

ROMANKA z Sopotni Małej

Na festiwalowej scenie ten jeden z najbardziej zasłużonych na Żywiecczyźnie zespołów zaprezentuje obrzędy sopotniańskie związane z nocą świętojańską – majenie pól i domów, palenie ognisk, stawiania mojki.

 

OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic

Pod koniec XIX wieku Śląsk Cieszyński kilka razy odwiedził cesarz Franciszek Józef i jego syn – arcyksiążę Rudolf. Taka wizyta była dla zwykłych ludzi wielkim wydarzeniem. Oldrzychowice pokażą przygotowania do niej, stawianie bramy, zabawę na rynku i powitanie gości.

 

SPOD KICEK z Mordarki

Zobaczymy scenkę obyczajową „Rekruci” z życia Lachów limanowskich, prezentującą czas poboru chłopców do wojska. Będzie odczytanie przez wójta pisma cesarza wzywającego młodzieńców. Będą przygotowania, wielki smutek i lament, ale i zabawa pożegnalna.

 

KONIAKÓW z Koniakowa

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja kawaler przed domem dziewczyny, wobec której miał poważne zamiary, stawiał moja. Przyjęcie moja było znakiem, że w domu dziewczyny organizowana będzie potańcówka. Koniaków pokaże jak taka noc wyglądała w Beskidzie Śląskim.

 

 

 

24. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne (przykładowe zespoły)

 

występ zespołu Orizaba z Meksyku, TKB, 2008 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

ALBA FOLK z Tirany (ALBANIA)

Zespół koncertował m.in. w Niemczech, Francji i Włoszech. W repertuarze ma opracowany artystycznie folklor z różnych regionów Albanii.

 

ANITA GARIBALDI z Encantado (BRAZYLIA)

Upowszechniają tradycje południowoamerykańskich pasterzy bydła, zwanych gaucho. Przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, do których należą różnego rodzaju gitary, oraz śpiewu, zaprezentuje lokalne tańce i stroje.

 

DANILOVGRAD z Podgoricy (CZARNOGÓRA)

Zespół tworzy widowiska ukazujące czarnogórskie tradycje i tańce. Podczas TKB wykona suitę „Crna Gora” oraz tańce vrsuta, cygańskie, rybaków i znad Zatoki Kotorskiej.

 

OGNENITE z Sofii (BUŁGARIA)

Zespół kultywuje bułgarskie tradycje ludowe z różnych regionów etnograficznych kraju. Składa się z grupy tanecznej, śpiewaczej i kapeli. Podczas TKB wykona m.in. tańce szopskie i piryńskie.

 

MÁJEK z Brna (CZECHY)

Upowszechniają folklor Morawskiej Wołoszczyzny i Zalesia Luhaczowskiego. Wystąpią z programem „Od Trzech Króli do Wielkanocy”, zobaczymy kolędników, potańcówkę, karnawałowy korowód w maskach, następnie pogrzeb kontrabasu, a na koniec wielkanocny zwyczaj odwiedzania dziewcząt i smagania ich rózgami.

 

KERAMICZAR z Wełesu (MACEDONIA)

Zespół działa od ponad 40 lat. W jego programie znajdują się pieśni i tańce z różnych regionów Macedonii.

 

PARAGUAY REKOVE z Asuncion (PARAGWAJ)

Do grupy należą nauczyciele i studenci Akademii Tańca Jasy w Asunción. Podczas TKB będzie można zobaczyć widowisko ukazujące tradycyjne tańce paragwajskie, tańczone w parach, żeńskie i męskie. W specyficzny nastrój wprowadzi publiczność radosne brzmienie harfy paragwajskiej.

 

ARTS COMPANY z Freetown (SIERRA LEONE)

Grupa upowszechniania tradycje czterech rdzennych plemion Sierra Leone. Na TKB wystąpi z programem, na który składają się prezentacje nie tylko lokalnych tańców, ale także unikatowych masek i afrykańskich instrumentów.

 

RAČAN z Oszczadnicy (SŁOWACJA)

Prezentują głównie tańce, muzykę i inscenizacje obrzędów z regionu kysuckiego, a ponadto z regionu Horehronie oraz okolic Orawy, Tierchowej, Liptowa i Szaryszu.

 

KOCAELI ARMELIT z Izmitu (TURCJA)

Zespół występował już podczas TKB, a przed pięciu laty zdobył Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Prezentuje tańce, muzykę, pieśni i inscenizacje obrzędów z różnych regionów Turcji.

 

IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu (WĘGRY)

Zespół prezentuje tradycje ludu Palóc, zamieszkującego północne tereny Węgier. W repertuarze ma również tańce z Kotliny Panońskiej. Podczas występów grupa używa wielu rekwizytów, związanych z wykonywanymi tradycyjnie pracami, m.in. kijów, mioteł, szklanych naczyń czy ostróg.

 

występ zespołu WALLIS MAKO z wyspy Wallis podczas TKB w 2005 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

 

 

PROGRAM:

 

WISŁA, Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

 

27 lipca – sobota – g.17.00
WISEŁKA z Wisły
WISŁA z Wisły
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
OLZA z Czeskiego Cieszyna
REGLE z Poronina
DOLINA SOŁY z Oświęcimia
WIERCHY z Milówki
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
zabawa taneczna


28 lipca – niedziela – g.15.00
Jubileuszowy Koncert z okazji 50-lecia
Tygodnia Kultury Beskidzkiej z udziałem zespołów:
WISEŁKA, WISŁA, HORNÝ VADIČOV
oraz WIŚLAŃSKIEJ KAPELI GÓRALSKIEJ
GRÓNIE – grupa śpiewacza z Wisły
WILAMOWICE z Wilamowic
ZBYRCOK z Juszczyna
ANDRYCHÓW z Andrychowa
RYBARZOWICE z Rybarzowic
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
ZIEMIA CIESZYŃSKA z Cieszyna
VRTEK z Opawy – CZECHY


29 lipca – poniedziałek – g.16.00
MAŁA JETELINKA – kapela z Jaworzynki
spektakl pt. „Zmorysaniec – Kopciuszek po góralsku”
WAŃCY – grupa śpiewacza z Wisły
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KAROLINKA z Londynu
LIMANOWIANIE z Limanowej
ŻYWCZANIE z Żywca
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA


30 lipca – wtorek – g.16.00
GOROL z Jabłonkowa
MALI TKOCZE z Wisły
ĆWIKLICE z Ćwiklic
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
MIETNIOWIACY z Mietniowa
KONIAKÓW z Koniakowa

 

24. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE


31 lipca – środa – g.17.00
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich

KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA


1 sierpnia – czwartek – g.17.00
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
WIELKOPOLANIE z Poznania
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA


2 sierpnia – piątek – g.17.00
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
MÁJEK z Brna – CZECHY
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
BRENNA z Brennej

PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ


3 sierpnia – sobota – g.17.00
gość TKB: Free Village
koncert finałowy 24. MSF
występy wszystkich zespołów uczestniczących w MSF
ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom


4 sierpnia – niedziela – g.16.00 – koncert TKB
MALINCZANIE z Wisły – teatralny zespół regionalny
ogłoszenie wyników konkursu „Najpiękniejsza para
50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”
ISTEBNA – kapela z Istebnej
STEJIZBIANKI – grupa śpiewacza z Wisły
TKOCZE z Wisły
CARNIACY z Czarni
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
RÓWNICA z Ustronia
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
ISTEBNA z Istebnej

 

KOROWODY ZESPOŁÓW
ul. Olimpijska, ul. 1 Maja, pl. B. Hoffa
27 lipca – sobota – g.15.30
3 sierpnia – sobota – g.11.00

 

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada na placu Bogumiła Hoffa


27 lipca – sobota – g.11.00
STRUMIEŃ ze Strumienia
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA
REGLE z Poronina
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA


28 lipca – niedziela – g.11.00
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA
OLZA z Czeskiego Cieszyna
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA


29 lipca – poniedziałek – g.11.00
BYCZYNIANKI z Jaworzna
SZCZAKOWIANKI z Jaworzna
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej


30 lipca – wtorek – g.11.00
JASIENICZANKA z Jasienicy
LIMANOWIANIE z Limanowej
NADOLZIANIE z Kaczyc
MIETNIOWIACY z Mietniowa


31 lipca – środa – g.11.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
JADWIŻKI z Ziemięcic
TKOCZE z Wisły


1 sierpnia – czwartek – g.11.00
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
WIELKOPOLANIE z Poznania
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA


2 sierpnia – piątek – g.11.00
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
CHODOWIACY z Siedlec
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ
PIEKARSKIE KLACHULE z Piekar Śląskich


4 sierpnia – niedziela – g.11.00
CARNIACY z Czarni
GRODZICZANIE z Będzina
SENIOR ze Skoczowa
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
konkurs „Najpiękniejsza para 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”

 

korowód w Wiśle podczas TKB w 2005 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

 

 

SZCZYRK, estrada Skalite

 

27 lipca – sobota – g.18.00
MAŁY ONDRASZEK ze Szczyrku
KAROLINKA z Londynu
BESTWINA z Bestwiny

KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
KOTARZANIE z Brennej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA


28 lipca – niedziela – g.18.00
JAWORZE z Jaworza
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
REGLE z Poronina
BRENNA z Brennej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA


29 lipca – poniedziałek – g.18.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
ĆWIKLICE z Ćwiklic
BESKID z Bielska-Białej
SPOD KICEK z Mordarki
VRTEK z Opawy – CZECHY
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA


30 lipca – wtorek – g.18.00
KOTLINA z Osieka
DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA
LIMANOWIANIE z Limanowej
JUHAS z Ujsół


31 lipca – środa – g.18.00
MALI MAGURZANIE z Łodygowic
WIELKOPOLANIE z Poznania
KONIAKÓW z Koniakowa
ZBYRCOK z Juszczyna
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA

 

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
WATRA z Brzeźnicy
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
MÁJEK z Brna – CZECHY


2 sierpnia – piątek – g.18.00
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
HAJDUKI z Oświęcimia

SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA


3 sierpnia – sobota – g.18.00
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ
KLIMCZOK ze Szczyrku
CHODOWIACY z Siedlec
ISTEBNA z Istebnej
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy


4 sierpnia – niedziela – g.18.00
HOLAN z Zaborza
WIERCHY z Milówki
DOLANIE z Gilowic
JUZYNA z Zawoi
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
ONDRASZEK ze Szczyrku

 

KOROWÓD ZESPOŁÓW
Hotel Włókniarz, ul. Willowa, ul. Górska, ul. Beskidzka,
estrada Skalite
28 lipca – niedziela – g.15.00

 

Józefa i Zofia Sordyl, śpiewaczki ludowe, TKB, 2004 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

 

 

ŻYWIEC, estrada Pod Grojcem

 

44. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH


27 lipca – sobota – g.18.00
ŻYWCZANIE z Żywca (poza konkursem)
KONIAKÓW z Koniakowa
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
ROMANKA z Sopotni Małej
VRTEK z Opawy – CZECHY (poza konkursem)
„Żywieckie suwakowanie” – koncert galowy orkiestry
festiwalowej 8. Spotkań Puzonowych w Żywcu


28 lipca – niedziela – g.18.00
GROJCOWIANIE z Wieprza (poza konkursem)
ŚWARNI z Nowego Targu
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
HAJDUKI z Oświęcimia (poza konkursem)
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA (poza konkursem)
gość TKB: Megitza


29 lipca – poniedziałek – g.18.00
KOWALNIA ze Stróż
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
ZBYRCOK ze Słopnic
REGLE z Poronina
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA (poza konkursem)


30 lipca – wtorek – g.18.00
SPOD KICEK z Mordarki
WATRA z Brzeźnicy
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
ISTEBNA z Istebnej

ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA


31 lipca – środa – g.18.00
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
JUZYNA z Zawoi
LIMANOWIANIE z Limanowej
KAROLINKA z Londynu (poza konkursem)
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA (poza konkursem)

 

KONKURS GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH I SOLISTÓW
27–31 lipca
estrada na Rynku – codziennie g.10.00

 

KONCERTY TKB


1 sierpnia – czwartek – g.18.00
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
DOLANIE z Gilowic
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA


2 sierpnia – piątek – g.18.00
WISŁA z Wisły
KĘTY z Kęt
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA


3 sierpnia – sobota – g.18.00
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
WIERCHY z Milówki
DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
CARNIACY z Czarni
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
dyskoteka, DJ Kris D
pokaz sztucznych ogni


4 sierpnia – niedziela – g.18.00
ogłoszenie wyników Festiwalu Folkloru Górali Polskich,
wręczenie nagród oraz występy laureatów
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
MÁJEK z Brna – CZECHY
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ

 

KOROWÓD ZESPOŁÓW
1 sierpnia – czwartek – g.14.00
ul. T. Kościuszki – Rynek

 

Targi Sztuki Ludowej
27 lipca – 4 sierpnia w g.8.00–15.00, Rynek

 

Zespół Koniaków prezentuje program pt. „Oczepiny”, TKB 2003 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

 

 

MAKÓW PODHALAŃSKI, estrada Makowianka

 

27 lipca – sobota – g.17.00
ZBYRCOCEK z Juszczyna
JUHAS z Ujsół
RYBARZOWICE z Rybarzowic
BYSTRZYCA z Bystrzycy
ŚWARNI z Nowego Targu
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA


28 lipca – niedziela – g.17.00
ĆWIKLICE z Ćwiklic
KAROLINKA z Londynu
WIERCHY z Milówki
KOTARZANIE z Brennej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA


29 lipca – poniedziałek – g.18.00
MAŁY HAŚNIK z Żabnicy
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
WATRA z Brzeźnicy
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA


30 lipca – wtorek – g.18.00
KOWALNIA ze Stróż
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KĘTY z Kęt
ONDRASZEK ze Szczyrku

 

31 lipca – środa – g.18.00
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
RÓWNICA z Ustronia
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ


1 sierpnia – czwartek – g.18.00
MALI GROJCOWIANIE z Wieprza
LIMANOWIANIE z Limanowej
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
CHODOWIACY z Siedlec
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA


2 sierpnia – piątek – g.18.00
MAŁE PILSKO z Żywca
WIELKOPOLANIE z Poznania
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
CARNIACY z Czarni
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA


3 sierpnia – sobota – g.17.00

MÁJEK z Brna – CZECHY
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
WISŁA z Wisły
ZBYRCOK z Juszczyna

ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa
Podhalańskiego – koncert jubileuszowy z okazji
30-lecia zespołu


4 sierpnia – niedziela – g.17.00
CZANTORIA z Ustronia
DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
MAGURZANIE z Łodygowic
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA

KONCERTY KAPEL I GRUP ŚPIEWACZYCH
REGIONU BABIOGÓRSKIEGO
estrada na Rynku – niedziele – 28 lipca i 4 sierpnia o g.12.00

 

MAŁA POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
ZBYRCOCEK z Juszczyna – koncert jubileuszowy z okazji
5-lecia zespołu
4 sierpnia o g.12.00, estrada na Rynku

 

KIERMASZ TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ
obok estrady Makowianka
poniedziałek – piątek w g.18.00–21.00
soboty i niedziele w g.17.00–21.00

 

Grojcowianie z Wieprza, Żywiec, TKB w 2009 r., fot. W. Kompała/www.kocurzonka.pl

 

 

 

 

OŚWIĘCIM, estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury

 

27 lipca – sobota – g.18.00
MAŁY HAŚNIK z Żabnicy
ANDRYCHÓW z Andrychowa
JAWORZE z Jaworza

KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA

SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA


28 lipca – niedziela – g.18.00
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
BYSTRZYCA z Bystrzycy
ŻYWCZANIE z Żywca
BESTWINA z Bestwiny

DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA


29 lipca – poniedziałek – g.18.00
OLZA z Czeskiego Cieszyna
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA
MIETNIOWIACY z Mietniowa
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA


30 lipca – wtorek – g.18.00
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
ZBYRCOK ze Słopnic
DOLANIE z Gilowic
KAROLINKA z Londynu


31 lipca – środa – g.18.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
WATRA z Brzeźnicy
WILAMOWICE z Wilamowic
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA

MÁJEK z Brna – CZECHY

 

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
KOTLINA z Osieka
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
CARNIACY z Czarni
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ


2 sierpnia – piątek – g.18.00
ONDRASZEK ze Szczyrku
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
CHODOWIACY z Siedlec
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY


3 sierpnia – sobota – g.18.00
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
KĘTY z Kęt
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
PILSKO z Żywca
MAŁE HAJDUKI z Oświęcimia
HAJDUKI z Oświęcimia – koncert jubileuszowy
z okazji 45-lecia zespołu


4 sierpnia – niedziela – g.18.00
RYBARZOWICE z Rybarzowic
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
GROJCOWIANIE z Wieprza

WIELKOPOLANIE z Poznania
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA

 

+ koncert zespołu Trebunie-Tutki
26 lipca – piątek – g.20.00
estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz