22. Regionalny Przegląd Pieśni Śląskie Śpiewanie im. prof. Adolfa Dygacza

image
Trwa nabór do 22. Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Jeszcze tylko do piątku, 20 marca, można nadsyłać zgłoszenia.

Tegoroczną edycję Przeglądu organizuje Związek Górnośląski przy współpracy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Chorzowskiego Centrum Kultury oraz samorządów miast i gmin – organizatorów eliminacji rejonowych.

 

Uczestnicy – od przedszkolaków po dorosłych – będą rywalizować o Grand Prix i statuetkę Szczyglika w czterech kategoriach: soliści, zespoły wokalne i wokalno -instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. W konkursowym repertuarze powinny się znaleźć śląskie pieśni ludowe oraz tańce – w przypadku zespołów pieśni i tańca, a także pieśni z okresu Powstań Śląskich. Eliminacje rejonowe rozpoczną się 9 kwietnia w Czerwionce-Leszczynach, kolejne odbędą się w Lędzinach (10 kwietnia), Zabrzu (13 kwietnia), Łaziskach Górnych (13 kwietnia), Katowicach (14 kwietnia), Cieszynie (15 kwietnia), Suszcu (16 kwietnia), Piekarach Śląskich i Koszęcinie (20 kwietnia). Ostatni z rejonowych etapów odbędzie się 28 kwietnia w Łubnianach. Przesłuchania finałowe zaplanowano na 12 maja w Chorzowskim Centrum Kultury. Zwycięzców poznamy w ciągu 7 dni od finału, a na koncert galowy laureatów zapraszamy 11 czerwca, do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

 

Od ponad dwudziestu lat zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. „Śląskie Śpiewanie” jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną. Uczestnicy będą oceniani pod względem walorów wokalnych (oraz tanecznych w przypadku zespołów pieśni i tańca), a także doboru repertuaru, zachowania cech gwarowych, akompaniamentu i ogólnego wyrazu artystycznego. Dodatkowym atutem będzie odpowiedni strój ludowy.

 

Zgłoszenia należy przesłać do 20 marca 2015 roku mailowo na adres: centrum.edukacji@zespolslask.pl, faksem pod numer 34-310-64-16, lub pocztą na adres: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin.

 

Regulamin, harmonogram przesłuchań rejonowych, kartę zgłoszenia oraz śpiewnik w formacie pdf „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza” można pobrać ze strony internetowej Zespołu. Zakładka: Imprezy i Wydarzenia/Śląskie Śpiewanie 2015.