30. Konkurs Górnośląskie Kroszonki 2019

image
Przed nami już 30., jubileuszowa, edycja konkursu na najpiękniejsze kroszonki w województwie śląskim, organizowanego corocznie przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Oceny i wyboru najlepszych ze zgłoszonych prac dokona jury, w składzie którego znajdą się etnografowie oraz praktykujący kroszonkarze. Prace będą oceniane w czterech kategoriach (według metod zdobienia): techniką rytowniczą (drapane), techniką batikową (pisane woskiem), innymi tradycyjnymi technikami (na przykład oklejane) i nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac są walory artystyczne i estetyczne oraz – w pierwszych trzech kategoriach – zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia.

 

Na zgłoszenia organizatorzy czekaja od 15 do 18 marca 2019 roku. Laureatów poznamy 30 marca 2019 roku o godz. 16.00 podczas uroczystego ogłoszenia wyników w Sali im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 28 kwietnia 2019 roku.