„Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim” - konkurs Muzeum Zagłębia w Będzinie

image
W tym roku po raz dziesiąty w Muzeum Zagłębia w Będzinie organizowany jest konkurs „Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim”, którego tematyka dotyczy świąt Bożego Narodzenia zwanych dawniej Godami.

„Te zimowe święta sprzyjające spotkaniom rodzinnym i wielopokoleniowym rozmowom, obfitujące w wiele tradycji były tematem pierwszej edycji naszego konkursu – mówi Dobrawa Skonieczna – Gawlik, kustosz Muzeum i koordynator przedsięwzięcia.

 

Praca konkursowa przygotowana na 10. edycję konkurs „Rok obrzędowy …”  powinna zawierać opisy zwyczajów i obrzędów zawiązanych  z Bożym Narodzeniem.

 

Mile widziane są wzmianki o potrawach i tradycjach kulinarnych, przebiegu przygotowań do wigilii, opisy wystroju pomieszczenia, tradycji obdarowywania się świątecznymi podarkami i śpiewania kolęd. Pracę można wzbogacić zdjęciami z rodzinnych albumów, krótkimi filmami lub przepisami na tradycyjne potrawy wigilijne. Ważne jest jednak, aby uczestnicy zawarli w swych pracach opis świąt bożonarodzeniowych w relacji trzech pokoleń – dziadka bądź babci, rodziców oraz współczesnego Bożego Narodzenia, obchodzonego przez autora pracy. Od dwóch lat uczestnicy mogą wybierać formę, w jakiej chcą przedstawić zebrane informacje  - może to byś praca pisemna lub też prezentacja multimedialna.

 

Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej, uczniów szkół średnich oraz dorosłych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Regulamin dostępny w załączniku.