Rozpoczął się nabór do 23. Śląskiego Śpiewania

Rozpoczął się nabór do 23. Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski, TVS oraz samorządy miast i gmin – organizatorów etapów eliminacyjnych.
image

Dzieci, młodzież i dorosłych mogą wziąć udział w przeglądach rejonowych „Śląskiego Śpiewania”, które odbędą się w:

  • Suszcu (7 kwietnia),
  • Cieszynie (13 kwietnia),
  • Lędzinach (14 kwietnia),
  • Łubnianach (21 kwietnia),
  • Łaziskach Górnych (25 kwietnia),
  • Zabrzu (28 kwietnia),
  • Czerwionce-Leszczynach (5 maja),
  • Katowicach (12 maja)
  • i Piekarach Śląskich (19 maja).

Dokładny harmonogram przeglądów rejonowych, regulamin oraz kartę zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej Zespołu Śląsk (tutaj >>>). Karty zgłoszeń można nadsyłać do 18 marca 2016 roku na adres: centrum.edukacji@zespolslask.pl, faksem pod numer 34-310-64-16 lub pocztą na adres: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin.

 

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają solistów, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. W repertuarze uczestników Przeglądu powinny się znaleźć śląskie pieśni ludowe, a w przypadku zespołów pieśni i tańca – także śląskie tańce ludowe. Można skorzystać z repertuaru zawartego w wydanym w 2011 roku śpiewniku „Pieśni dla dzieci i młodzieży ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza” – wybór Janina Dygacz. Śpiewnik jest do pobrania w formacie PDF na stronie internetowej Zespołu, w zakładce poświęconej „Śląskiemu Śpiewaniu”.

 

Finał Przeglądu wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbędzie się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, 8 czerwca 2016 roku. Podczas eliminacji rejonowych oraz przeglądu finałowego jury będzie kwalifikowało wykonawców do Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk”, który odbędzie się podczas Święta Śląska w koszęcińskiej siedzibie Zespołu Śląsk, 2 i 3 lipca 2016 roku.

 

Od dwudziestu trzech lat zadaniem Przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Posiadający ponad dwudziestoletnią tradycję Przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników Śląskiego Śpiewania niezmiennie jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z małą ojczyzną.

 

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego Przeglądu udziela Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej: tel. 34-310-64-403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl.

 

powiązane miejsca kultury:

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz