8. Wojewódzki Konkurs Twórczości Fotograficznej Młodzieży Szkolnej „Lux ex Silesia”

image
LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu zaprasza młodzież do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest światło.

Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat. Warunkiem uczestnictwa będzie nadesłanie cyklu od 3 do 6 fotografii, które będą najlepiej ukazywać grę świateł i cieni od zmierzchu do świtu uchwyconej na fotografii w jednym miejscu na Śląsku. W konkursie preferowane są prace z takim przedstawieniem pejzażu lub architektury Śląska widzianego przez obiektyw aparatu, w którym największe znaczenie odgrywa światło, jego relacje z fakturą i kolorem, ale również udokumentowanie przykładów ilustrujących zjawisko „zanieczyszczenia″ nocnego nieba niepożądanym światłem.

 

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie światła w XXI wieku. Organizatorzy zwracają uwagę na problem „zanieczyszczenia światłem″, czyli nadmiaru sztucznego światła w różnych miejscach, co przekłada się również na większe zużycie energii i zanieczyszczenie pochodzące z jej produkcji.

 

Roku 2015 został ogłoszony przez przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem Światła.

 

Komisja, w skład której wejdą przedstawiciele organizatorów, sponsorów i zaproszonych gości, dokona 2 czerwca 2015 oceny prac fotograficznych, przyznając nagrody i kwalifikując prace na wystawę. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się 18 czerwca 2015 o godz. 18.00 w  Kinoteatrze Jutrzenka (przy ul. Spiżowej 4 w Bieruniu).

 

Regulamin konkursu znajduje się w załączniku.