Fotomaraton 2013

1 dzień, 8 godzin, 1 temat, 10 motywów. Tomasz Tomaszewski i Maciek Nabrdalik w kapitule. Cenne nagrody od Nikon Polska. Już wkrótce rozpocznie się Fotomaraton.
image

Fotomaraton jest ogólnopolskim wyzwaniem fotograficznym na sportowych warunkach. Uczestnikiem konkursu może zostać każdy, komu bliska jest fotografia, w szczególności fotografia reportażu. Konkurs kierowany jest zarówno do pasjonatów realizujących swoje hobby, jak i profesjonalnych fotoreporterów. Łowcy nagród, którzy sprostają zadaniu, są również mile widziani. Jedynymi warunkami jest pełnoletniość (lub pisemna zgoda rodziców) i posiadanie aparatu fotograficznego.

 

Konkurs ten ma wiele wspólnego z zawodami sportowymi, choćby przez siłę tematów, motywację, walkę z czasem, start, metę. Będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii.

– Uważamy, że nadszedł w końcu czas, aby w pierwszym publicznym i ogólnopolskim Fotomaratonie w Polsce, który odbędzie się w Częstochowie, pokazać najciekawsze, nie poznane jeszcze miejsca, pokazać ciekawych ludzi, a może po prostu spojrzeć w inny sposób na miejsca i osoby powszechnie znane. Tym samym przeniesiemy na nasz grunt  wieloletnią tradycję podobnych, odbywających się na świecie, imprez - informują organizatorzy.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tych zawodach, zarówno mieszkańców Częstochowy, jak i tych, którzy na stałe lub czasowo są od niej daleko. Do 28 września jest jeszcze trochę czasu. Można sobie go tak rozplanować, aby móc być wtedy w Częstochowie.

 

W pierwszym dniu konkursu spotkamy się o 9.00 na pl. Biegańskiego. Wtedy opublikowany zostanie główny temat, stanowiący motto pierwszej edycji Fotomaratonu oraz 10 motywów, podlegających głównemu tematowi. O 18.00 spotkamy się na mecie.

 

Realizacja zadań konkursowych będzie opierać się na samodzielnej interpretacji, wyobraźni i kreatywności, a także uchwyceniu właściwego momentu, spontaniczności i wykorzystaniu technologii w momencie rejestracji (obróbka w programach graficznych jest ograniczona jedynie do podstawowych czynności jak kadrowanie, rozjaśnianie, przyciemnianie, zamiana na formę monochromatyczną).

 

Najlepsze serie zdjęć wezmą udział w Wielkim Finale w drugim dniu konkursu. Publiczne obrady jury w Klubie Stacherczak przy al. Kościuszki 1, w samym centrum Częstochowy poprowadzą uznani w świecie fotoreporterzy Tomasz Tomaszewski i Maciej Nabrdalik.

 

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z jurorami i pokaz ich zdjęć. Zostanie również wyświetlony film dokumentalny o Tomaszu Tomaszewskim „Czarna skrzynka”. Film pokazuje dramatyczną historię człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć walki z komunistycznym systemem, zaprowadziła na szczyt światowej fotografii.

 

Wszystkie szczegóły na stronie: www.festiwalfotoreportazu.pl w zakładce „Fotomaraton”.

 

 Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na tej stronie, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartą pamięci i naładowanym akumulatorem.

 

Organizatorem konkursu jest Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

 

Głównym sponsorem nagród jest Nikon Polska. Sponsorami wspierającymi są: Klub Stacherczak i MPK Częstochowa.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz