11. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów „Przebudzeni do życia"

image
Konkurs „Przebudzeni do Życia" jest organizowany rokrocznie od dziesięciu lat. Jest jedyną ogólnopolską imprezą dla recytatorów w wieku gimnazjalnym. Do tej pory uczestniczyło w nim blisko 180 gimnazjalistów, reprezentantów 11 województw.

W jury zasiadali wybitni aktorzy i eksperci w dziedzinie sztuki żywego słowa, m.in. Dorota Ficoń - aktorka Teatru Witkacego w Zakopanem, Łucja Czarnecka - wykładowca PWST w Krakowie, Lucyna Kozień - dyrektor Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Tadeusz Malak - aktor krakowskich teatrów (Rapsodycznego, Stu, Słowackiego, Starego), reżyser, pedagog i Jan Zdziarski - wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Oprócz przesłuchań konkursowych bardzo ważną część każdej edycji stanowiły zajęcia warsztatowe prowadzone przez jurorów, a cennym uzupełnieniem było uczestnictwo w najciekawszych spektaklach, granych akurat na bielskich scenach zawodowych.

 

Tegoroczny konkurs będzie przebiegał podobnie jak wcześniejsze edycje. Obecnie trwają (do 12 maja) eliminacje w poszczególnych województwach. Najlepsi recytatorzy z województwa śląskiego zostaną wytypowani przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz wyłonieni w eliminacjach dla południowej części województwa. Ogólnopolski finał konkursu 26-28 maja br. w Bielsku-Białej.