Na tropach śląskiego Shakespeare'a

image
Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla poetów i dramatopisarzy. W samym sercu Katowic wiosną po raz trzeci wyłoniony zostanie „Śląski Shakespeare”.

– Każda edycja konkursu uświadamia nam ilu młodych utalentowanych, wrażliwych i wspaniale rokujących literatów pisze na co dzień do szuflady. Młodzi literaci pokazują, że mają wiele do powiedzenia, piszą według oceny jury interesująco i z dobrym warsztatem. Ten fakt należy docenić i uszanować. Dzięki konkursowi wielu z nich ma szansę zaprezentować swój dorobek przed szeroką publicznością, a samo słowo pisane przeżywa renesans – mówi dr Anna Dobrowolska, organizatorka konkursu.

 

I choć „Śląski Shakespeare” jest jeden, każdy wyróżniony utwór otrzyma publikację w tomiku wydanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Poza uznaniem jest jeszcze o co walczyć, bo dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne, rzeczowe i niespodzianki. W poprzednich edycjach zwycięskie scenariusze realizowano na deskach Teatru Śląskiego. Czy w tym roku będziemy mogli mówić o kolejnym gorącym debiucie?

 

– Tego jeszcze nie możemy zdradzić, ale zapewniamy, że warto. Liczymy zarówno na wspaniałe poematy, jak i scenariusze – dodaje organizatorka.

 

W zeszłym roku w jury konkursu zasiadali m.in. reżyserka Magdalena Piekorz i pisarz Feliks Netz.

 

Organizatorem konkursu jest Fundacja Młodzi Twórcy im. prof. Piotra Dobrowolskiego, której działalność skupia się na wspieraniu utalentowanej młodzieży. Podczas uroczystej gali w obecności zaproszonych gości – artystów, literatów, ludzi nauki, władz samorządowych oraz mediów, zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia. Nagrody to 2000 zł za I miejsce, 1000 zł za II miejsce oraz 500 zł za III miejsce.

 

Zostanie też zaprezentowana publikacja w postaci zbioru nagrodzonych i wyróżnionych scenariuszy, wydana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach.

 

W konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów z całej Polski tworzący w kategoriach: poezja: wiersze, poematy oraz dramaty: scenariusze teatralne i filmowe.

 

Regulamin i formularze zgłoszeniowe konkursu można znaleźć tutaj. Utwory należy nadsyłać do 15 lutego 2014 roku.