Eliminacje regionalne 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA

image
Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra oraz Rybnik to wybrane miasta, w których organizowane będą eliminacje regionalne 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA.

Fundacja EDF Polska, główny organizator festiwalu, pozyskała w wyżej wymienionych miastach partnerów. Dzięki temu udział w eliminacjach będzie znacznie ułatwiony.

 

Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczny festiwalu mówi: 

OFPA ciągle się zmienia, ciągle ewaluujemy w poszukiwaniu formuły, która będzie jeszcze bardziej znana w Polsce. Chociaż wiemy, że OFPA jest jednym z największych i prestiżowych festiwali ogólnopolskich i nigdy nie narzekamy na ilość zgłoszeń, tym razem „wychodzimy” w Polskę, aby bardziej zareklamować konkurs, a także aby uczestnicy łatwiej mogli dotrzeć w zimie na festiwal (zwłaszcza z odległych miast).

Reprezentanci regionów – wybrani przez jury podczas eliminacji regionalnych – wystąpią 18 i 19 lutego w konkursie krajowym podczas 20. OFPA w Rybniku. Finał konkursu krajowego odbędzie się 20 lutego, a koncert laureatów i wręczenie nagród 21 lutego.

W ubiegłym roku zgłosiło się około 170 kandydatów i mieliśmy spory problem logistyczny, aby przesłuchać tak ogromną ilość osób. Na szczęście regulamin dopuszczał w takiej sytuacji wykonanie jednej wybranej przez wokalistę piosenki z dwóch zgłoszonych do konkursu.

 

Stanisław Wójtowicz, dyrektor festiwalu dodaje: 

Z okazji jubileuszowego 20. OFPA podczas koncertu laureatów nagrana zostanie płyta DVD, a koncert w Teatrze Ziemi Rybnickiej emitować na antenie będzie TVP Katowice. Trwają też rozmowy z innymi stacjami TVP i już mamy obiecaną relację z OFPA na jednej z nich.

Cieszy nas, że współorganizator miasto Rybnik jest zainteresowane wydaniem płyty, która poprzez piosenkę artystyczną może znakomicie promować nasze miasto.

 

Regulamin konkursu zmienił się w tym roku tylko pod względem organizacyjnym. Pod względem zasad kwalifikacji zgłoszeń obowiązują wokalistów te same zasady:

  • ukończone 16 lat,
  • wykonanie z akompaniatorem lub akompaniamentem własnym dwóch piosenek artystycznych w języku polskim (z gatunku piosenki poetyckiej, autorskiej, aktorskiej),
  • akompaniament można wykonać na jednym dowolnym instrumencie do każdej z piosenek (nie dopuszcza się playbacku i śpiewu a cappella).

 

Można go pobrać ze strony www.ofpa.pl.