Wyniki Gaude Cantem 2014

Niedzielnym koncertem (19 października), w czasie którego zostały ogłoszone wyniki konkursu, zakończył się w Bielsku-Białej 10. Międzynarodowy Festiwal Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” (16–19 października 2014).
image fot. A. Dyl

Pierwsze dwa dni imprezy (16–17 października) wypełniły warsztaty, w których uczestniczyły chóry z Katowice, Gdowa i Mazańcowic oraz słuchacze Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zajęcia prowadzili prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i prof. Benedykt Błoński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a zwieńczeniem dwudniowej pracy był koncert inauguracyjny festiwalu w piątkowy wieczór (17 października) w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. W jego trakcie połączone chóry (ok. trzystu śpiewaków), wraz z Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego i solistami, wykonały utwory Mozarta i Bacha. Wtedy również miało miejsce prapremierowe wykonanie hymnu festiwalu „Śpiewaj radośnie”, skomponowanego przez Mirosława Gałęskiego.

 

Programową nowością festiwalu był także konkursowy Przegląd Chórów Seniora (17 października), w którym wzięło udział 7 zespołów. I miejsce zajął Polski Zespół Śpiewaczy Harfa z Trzyńca w Republice Czeskiej (dyr. Cezary Drzewiecki), na II miejscu uplasowały się ex aequo Echo z Bielska-Białej (dyr. Teresa Adamus) i Echo z Zebrzydowic (dyr. Jadwiga Sikora).

 

W konkursie głównym (18 października) wzięło udział 10 zespołów. Były one oceniane przez jury, któremu przewodniczył prof. Ryszard Handke. Grand Prix zdobył Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Złotymi Dyplomami jury uhonorowało: Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (dyr. Jan Borowski) i Chór Mieszany Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach (dyr. Tadeusz Eckert). Identyczny werdykt przedstawiło również nieoficjalne jury, złożone z uczestników seminarium dla dyrygentów, które drugi rok z rzędu odbyło się w czasie festiwalu. Sobotni wieczór wypełniły niekonkursowe koncerty w Bielsku-Białej, Godziszce, Małych Kozach, Jasienicy, Wilkowicach i Zebrzydowicach, w których oprócz chórów  konkursowych wzięły udział 4 zespoły z województw śląskiego i małopolskiego.

 

Głównym organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bielsku-Białej, wspomagany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Wśród organizatorów są m.in.: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, gdzie w znakomitych warunkach miały miejsce przesłuchania konkursowe i koncert laureatów oraz parafie i domy kultury, na terenie których odbyły się niekonkursowe koncerty. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym festiwalu jest Krzysztof Przemyk, prezes bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, równocześnie dyrygent chóru Hejnał w Mazańcowicach.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz