Konkurs plastyczny „Wielokulturowość”

Konkurs, którego organizatorem jest Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków odbywa się w związku z organizowanym 15 października Dniem Solidarności z Uchodźcami.
image

Fundacja im. Zofii Kossak przyłączyła się do akcji ponieważ jak najbardziej zgadza się z tym, że trzeba i należy mówić i przypominać o tym, co łączy, a nie dzieli. Warto rozmawiać o inności, obcości oraz o lękach, które one wyzwalają. Uważamy, że lęki te można przezwyciężyć poprzez działania na szeroką skalę, jak i te mikroskopijne – „u podstaw”. Podobnie jak inicjatorzy akcji, mówimy NIE tym, którzy „wzniecają lęk, wrogość i niechęć wobec uchodźców,  którzy posługują się mową nienawiści (…). W Polsce nie ma zgody na rasizm. Nie ma zgody na hejt wobec słabszych, bezbronnych i tych w potrzebie.”

 

Jako fundacja, dla której szczególnie ważne są działania z przestrzeni edukacyjnej dzieci i młodzieży, staramy się także sięgać po wątki dotyczące dialogu międzykulturowego oraz tak popularnej w dzisiejszych czasach (a ciągle nie do końca dobrze rozumianej) idei wielokulturowości. Jest to dla nas ważne także ze względu na postać Zofii Kossak – pisarki, działaczki społecznej, współzałożycielki Żegoty, której myśli także w dzisiejszych czasach pozostają często błędnie interpretowane właśnie na tym jednym z najpilniejszych planów życia społecznego dot. współżycia w różnorodności.

 

W ramach akcji dotyczącej uchodźców postanowiliśmy Was – naszych odbiorców, zachęcić do pomyślenia nad tym, co ta wielokulturowość de facto dla Was, Waszych dzieci właśnie oznacza. Pomyślmy o sytuacji uchodźców nie w kontekście medialnego szumu, ale właśnie – „od podstaw”.

 

Regulamin konkursu tutaj.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz