„Na Boga” i „Matki” nagrodzone na festiwalu dramaturgii

image
Przedstawienia „Na Boga” Jarosława Murawskiego (nagroda główna) i „Matki” Piotra Rowickiego (Grand Prix publiczności) zwyciężyły festiwal „Rzeczywistość przedstawiona″, który w niedzielę zakończył się w Zabrzu.  

Jury festiwalu w składzie Zenon Butkiewicz (przewodniczący) oraz Jacek Rakowiecki i Jacek Sieradzki  (członkowie) po obejrzeniu 13 przedstawień objętych programem festiwalu postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu (statuetkę autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha) spektaklowi „Na Boga” Jarosława Murawskiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

 

Jurorzy zwrócili uwagę, że jest to przedstawienie, które w sposób wielostronny podejmuje problem polskiej religijności jako jeden z istotnych aspektów kształtujących obraz dzisiejszej rzeczywistości.

 

Natomiast Grand Prix – nagroda publiczności dla najlepszego spektaklu festiwalu w tym roku przypadła „Matkom” Piotra Rowickiego w reżyserii Katarzyny Deszcz z Teatru Nowego w Zabrzu.

 

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w postaci medalu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego zdobyła z kolei Dorota Masłowska. Podczas festiwalu publiczność miała okazję zobaczyć teatralną adaptację jej książki pod tytułem „Paw Królowej”.

 

Spośród reżyserów nagrody otrzymali  Mikołaj Grabowski za reżyserię spektaklu „Dwanaście stacji” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Marcin Liber za „Na Boga”.

 

W tegorocznej edycji prezentowano spektakle przygotowane przez: Teatr Ludowy i Narodowy Teatr Stary z Krakowa, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Teatr im. W. Siemaszkowej z Rzeszowa, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego z Koszalina, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy, Teatr im. S. Jaracza z Łodzi, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr WARSzawy ze stolicy oraz Kancelarię Artystyczną Faro i Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.

 

Przyznano tez wyróżnienia (protokół konkursu w załączniku).

 

Festiwal dramaturgii odbywa się w Zabrzu od 2001 roku. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy. To jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej. Co roku do udziału w nim zapraszane są najlepsze polskie spektakle teatralne. W zamyśle organizatorów wydarzenie ma ukazać nurt współczesnego teatru, nastawiony na interpretację polskiego i obcego dramatu, powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości″ i pokazywać człowieka w szerokim kontekście: socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.