VIII Międzynarodowy Konkurs na Zabwkę Tradycyjną

image
Już po raz ósmy zapraszamy Państwa do udziału w konkursie na zabawkę ludową.

W dotychczasowych siedmiu edycjach proponowaliśmy Państwu tematy takie, jak np.: pojazdy, ptaki, fauna i flora. Tym razem motywem przewodnim będą lalki i koniki, ale inaczej niż w poprzednich edycjach konkursu nie zawężamy tematyki tylko i wyłącznie do tych propozycji. Twórcy mogą przesyłać również prace o innej tematyce.

Pragniemy, aby na naszej wystawie znalazł się jak największy asortyment zabawek charakterystyczny dla krajów wyszehradzkich. Liczymy na to, że zabawki wytworzone na konkurs znajdą nabywców, trafią do dzieci i będą im służyć do wspaniałej zabawy, spełniając znaczącą rolę wychowawczą. To w dużej mierze za pośrednictwem zabawek i zabawy dzieci przygotowują się do dorosłego życia.

W różnych krajach i kulturach zabawki cechowały liczne podobieństwa. Dziewczynki bawiły się lalkami wykonanymi z drewna, suchych liści kukurydzy, resztek tkanin. Chłopców interesowały zabawki militarne, drewniane szable, koniki, baty, karabiny, figurki żołnierzy. Do ulubionych zabawek należały także te, które stanowiły miniatury sprzętów i przedmiotów używanych w gospodarstwie domowym (wózki, bryczki, naczynia kuchenne, babki). Kolejną grupę stanowiły zabawki ruchome, obecnie już prawie niespotykane (kołatki, grzechotki, klepoki, dziobiące kurki na desce, konie na biegunach, dzięcioły na drzewie, schodzące po pochylni zwierzątka). Pojawiały się także zabawki okazjonalne, np.: św. Mikołaje, anioły, diabły wykonane z piernika, chleba, ciasta. Zależy nam na zabawkach prostych, wykonanych z naturalnych i tradycyjnych surowców (drewno, glina, słoma, liście, drut, tkanina). Każdy kraj ma swoje specyficzne i tradycyjne zabawki, zachwycające prostotą, urokiem i mistrzowskim wykonaniem. Mamy nadzieję, że nasz konkurs potwierdzi tę opinię.

Organizatorzy



Na konkurs można złożyć dowolną ilość prac bardzo czytelnie i trwale opisanych z dołączoną kartą uczestnictwa. Prace należy składać osobiście w terminie do 25 maja 2009 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury (43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8) lub przesłać pocztą pod w/w adres.