29. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

Już 10 stycznia o godz. 19.00 koncertem inauguracyjnym w wykonaniu grupy Golec uOrkiestra rozpocznie się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Program "Kolędowanie z Janem Pawłem II", który wykonają muzycy, ma być zachętą i zaproszeniem, by odwiedzić Będzin przez kolejne festiwalowe dni i jak najliczniej uczestniczyć w tym największym w Europie kolędowaniu.

 

Do Będzina przyjedzie 78 solistów, 11 duetów i tercetów oraz 48 zespołów, chórów i schol. Przez trzy dni, od czwartku do soboty (12-14 stycznia), na naszej scenie ponad 300 kolęd wyśpiewają zwycięzcy eliminacji, które w grudniu odbyły się w Polsce, Litwie, Ukrainie i Białorusi (a zgłosiły się do nich także wykonawcy z Azerbejdżanu, Niemiec i Austrii). Bardzo zależy nam, by wykonawcy nie śpiewali do niemal pustej hali – chcemy pokazać, że mieszkańcy Będzina, diecezji i województwa kochają kolędy – mówi rzecznik prasowy Festiwalu Jarosław Ciszek.

 

Przesłuchania startują codziennie o godzinie 9.00. W czwartek i piątek organizatorzy zapraszają aż do 20.30, a w sobotę do godz. 15.00 (dokładny harmonogram można znaleźć na stronie www.mfkip.pl w zakładce II ETAP).


Wykonawców oceni komisja, której w tym roku przewodniczyć będzie prof. dr hab. Marta Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Wraz z nią w jury zasiądą profesorowie Ewa Biegas, Teresa Krasowska oraz ks. Paweł Sobierajski. To oni rozdzielą nagrody, których pula w poprzedniej edycji wyniosła rekordowe 100 tysięcy złotych. Rekordowe jest także tegoroczne Grand Prix Festiwalu – to aż 15 tysięcy złotych, które ufundował prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.


Wyniki Festiwalu poznamy podczas Koncertu Galowego w niedzielę, 15 stycznia o godz. 16.00. Zbierze on najciekawsze wykonania edycji i jak co roku będzie perłą w festiwalowej koronie, która nieodmiennie przyciąga tłumy widzów.

 

To nasz Festiwal w pigułce, która jest barwna, napełnia energią i leczy lepiej, niż niejeden suplement – zachęca rzecznik.


Podobnie jak przed rokiem cały Festiwal odbędzie się hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena (ul. Sportowa 20). Wstęp jest bezpłatny (jedynie na koncert Golec UOrkiestra wymagana jest wejściówka). Przesłuchania i Koncert Galowy będą dostępne także w formie transmisji na stronie www.mfkip.pl.

 

To będzie prawdziwe kolędowe święto! Barwne zespoły, chóry i soliści wyśpiewując ponad 300 kolęd sprawią, że szary świat stanie się piękniejszy, a Boże Narodzenie ożyje na estradzie, by ogrzać serca widzów. Zapraszamy, by być z nami, by cieszyć się tą wyjątkową chwilą – mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz