Pokonkursowa wystawa szopek w Pałacu Mieroszewskich

W Pałacu Mieroszewskich można już oglądać prace nagrodzone w konkursie „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”. Konkurs organizowany jest już po raz trzynasty. Ma na celu przybliżenie dzieciom obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.  
image fot. Bartosz Gawlik

Jak co roku organizatorami były: Szkoła Podstawowa im Armii Krajowej nr 10 w Będzinie, Parafia Świętej Trójcy w Będzinie i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Patronat nad konkursem objęli biskup sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak oraz dziekan dekanatu będzińskiego ks. Andrzej Stępień.


W tym roku do konkursu zgłoszono 118 prac. Brały w nim udział dzieci ze szkół podstawowych. Najwięcej prac napłynęło z Będzina i Jerzmanowic, ale są też szopki z Sosnowca, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i innych miejscowości diecezji sosnowieckiej, a nawet spoza niej. Organizatorzy przewidzieli 3 kategorie wiekowe: klasy 0-I, II – III i IV-VI.


Na wystawie pokonkursowej prezentujemy 31 szopek, które zostały nagrodzone bądź wyróżnione przez jury w składzie: Przewodnicząca: Grażyna Cuber, Roman Goczoł z Wydziału Oświaty UM, ks. Dziekan Andrzej Stępień, Aleksandra Lipa z Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej i Anna Góra – etnograf z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

 

Wszystkie prezentowane prace świadczą o wielkiej pomysłowości, zaangażowaniu i wyobraźni małych artystów. Czas spędzony nad ich wykonaniem na pewno sprawił dzieciom wiele radości. Powstały szopki z piernika, makaronu, wafli, muszelek, drewniane, złote, koronkowe i wiele, wiele innych bardzo pomysłowych, a nawet zaskakujących prac. Jury miało naprawdę trudne zadanie przy wyporze najpiękniejszej szopki bożonarodzeniowej.

 

Dyrektor Muzeum Zagłębia ufundował nagrodę specjalną za elementy regionalne, którą zdobyli Justyna Słania i Krystian Wylężek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz