Historia Polski w dramacie: „Jesiennym wieczorem”

„Historia Polski w dramacie” to cykl, w ramach którego widzowie w Teatrze Dzieci Zagłębia mają okazję wysłuchać pięciu scenicznych czytań polskich dramatów.
image

Czytania kierowane są do młodzieży. Każde sceniczne wykonanie dramatu zakończy dyskusja z reżyserem, historykiem i teatrologiem. Dzięki temu widownia pozna kontekst powstawania dzieła, jego język sceniczny i odniesienia do rzeczywistych wydarzeń historycznych. Uczniowie od stycznia do maja będą mogli poznawać tajemnice teatru w pięciu odsłonach.

 

Do reżyserii czytań zaproszeni zostali młodzi, wyróżniający się studenci reżyserii państwowych szkół teatralnych i zawodowi reżyserzy teatralni. Dzięki temu można będzie doświadczyć różnorodności języka, jakim posługuje się współczesny polski teatr.

 

Projekt „Historia Polski w dramacie” jest elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywających się w Będzinie oraz całym Zagłębiu.

 

4 marca 2019, godz. 12.00

„Jesiennym wieczorem”

Gabriela Zapolska

reż. Julia Szmyt

obsada: Katarzyna Bała, Edyta Dziura, Sara Lech, Ewa Zawada, Wojciech Żak

 

Tekst Gabrieli Zapolskiej dotyczy wydarzeń z czasów po powstaniu styczniowym. Oto stary ojciec czeka na powrót swojego syna zesłanego na Syberię. Opiekuje się nim synowa ukrywa fakt, że jej mąż zginął. Odczytuje starcowi sfałszowane listy i karmi go nadzieją. Młodopolski dramat przesycony atmosferą pesymizmu zwraca uwagę na obecny w polskiej kulturze temat martyrologii. Czytanie performatywne ma wywołać dyskusję na temat pamięci o tragicznych wydarzeniach z historii Polski. Czy prawdą jest, że wolimy pamiętać porażki niż zwycięstwa? Czy historia Polski jest wyjątkowa w dziejach świata? Czy to historia kształtuje współczesnych ludzi czy współcześni kształtują historię? Dlaczego 11 listopada w Polsce wygląda inaczej niż 4 lipca w Stanach Zjednoczonych?

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz