Historia Polski w dramacie: „Obywatel K.”

Cykl „Historia Polski w dramacie”, w ramach którego widzowie w Teatrze Dzieci Zagłębia mają okazję wysłuchać pięciu scenicznych czytań polskich dramatów zakończy „Obywatel K.” Artura Pałygi.
image

Czytania kierowane są do młodzieży. Każde sceniczne wykonanie dramatu zakończy dyskusja z reżyserem, historykiem i teatrologiem. Dzięki temu widownia pozna kontekst powstawania dzieła, jego język sceniczny i odniesienia do rzeczywistych wydarzeń historycznych. Uczniowie od stycznia do maja będą mogli poznawać tajemnice teatru w pięciu odsłonach.

 

Do reżyserii czytań zaproszeni zostali młodzi, wyróżniający się studenci reżyserii państwowych szkół teatralnych i zawodowi reżyserzy teatralni. Dzięki temu można będzie doświadczyć różnorodności języka, jakim posługuje się współczesny polski teatr.

 

Projekt „Historia Polski w dramacie” jest elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywających się w Będzinie oraz całym Zagłębiu.

 

9 maja 2019, godz. 12.00

„Obywatel K.”

Artur Pałyga

reż. Mateusz Przyłęcki

obsada: Bartosz Budny, Patrycy Hauke, Jacek Mikołajczyk, Joanna Rząp, Ewa Zawada, Rafał Pietrzak

 

Akcja dramatu rozgrywa się we współczesnej Polski a osią jest konflikt wokół budowy nowej autostrady. Tytułowy bohater, dawny działacz Solidarnościowy, nie chce sprzedać działki, na której mieszka, a która jest potrzebna do ukończenia budowy nowej drogi. Tekst jest satyrą na współczesną rzeczywistość medialną i polityczną, próbą przeniesienia człowieka z marmuru Andrzeja Wajdy w realia III RP. Pałyga stawia widza przed koniecznością zrobienia obrachunku ze współczesnością. Gdzie dotarliśmy jako naród? Jakim jesteśmy społeczeństwem?

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz