Premiera spektaklu „Pokój Opowieści”

Spektakl inspirowany autentycznymi historiami mieszkańców Będzina i okolic, którzy zechcieli opowiedzieć o tym, czym jest dla nich dom – własna przestrzeń. To polifoniczna wypowiedź o codzienności, wspomnieniach i marzeniach różnych grup wiekowych i społecznych.
image

Spektakl tworzą metaforyczne sceny, w których w subtelny sposób opowiada się o pragnieniu posiadania domu. Dla każdego z bohaterów dom kojarzy się z czymś innym: z zapachem ziół, rodziną, przedmiotami po babci lub po prostu z własnym łóżkiem. Autentyzm historii miesza się tu z poetyckimi obrazami wykreowanymi za pomocą walizek. W walizkach kryją się bowiem domowe tajemnice, wspomnienia, tęsknoty, wzruszenia – cały bagaż życiowych doświadczeń. Bohaterami spektaklu są „ludzie z walizkami”, którzy będąc w sytuacji oczekiwania, opowiadają o swoim domu historie przeróżne: czasem sentymentalne, dowcipne, rubaszne a innym razem pełne goryczy i tęsknoty, ale zawsze mocno zapadające w pamięć. Sceniczny świat jest pełen obrazów o niezwykłej urodzie plastycznej, których przekaz trafia do każdego – bez względu na wiek, doświadczenie czy wykształcenie.

 

Autorami historii wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie – Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.

 

 

„Pokój Opowieści”

pomysłodawca projektu: Ania Nowak
adaptacja historii i reżyseria: Agnieszka Raj-Kubat
transkrypcje historii: Patrycja Kundro
scenografia: Maria Kanigowska
opracowanie muzyczne: Michał Zdrzałek
projekcje: Mateusz Mioduszewski

występują:
aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia: Ewa Zawada, Wojtek Żak, Joanna Rząp,Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat
oraz uczestnicy warsztatów: Patrycja Jachowicz, Mikołaj Marciniak, Franciszek Czernecki, Dawid Katolik, Michał Babiak, Agnieszka Sikorska, Zuzanna Rząp, Karolina Bednarek, Maja Szafruga, Wiktoria Petrycka, Tymoteusz Mstowski, Wiktor Piękoś, Natalia Sulko, Adrian Huber

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz