Zaklęte w drewnie. Rzeźba Jarosława Dajnowskiego

Muzeum Zagłębia w Będzinie zaprasza na wystawę czasową „Rzeźba w drewnie Jarosława Dajnowskiego”. Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Mieroszewskich do 1 lipca.
image

Jarosław Dajnowski

Urodzony w 1960 r. w Ełku, z wykształcenia mechanik. Przez 19 lat pracował jako strażak. Pasję rzeźbienia odkrył mieszkając na Mazurach. Jako dziecko dużo czasu spędzał w kuźni u dziadka. Tam znalazł pierwsze dłuta, którymi zaczął „dłubać” najpierw w glinie, potem w drewnie. W rodzinie Dajnowskich tradycje rękodzielnicze były zakorzenione. Jej członkowie zajmowali się kowalstwem artystycznym, plecionkarstwem, tkactwem czy stolarstwem. W 1984 r. przeprowadził się na drugi koniec Polski, a mianowicie na Śląsk. Artysta przez całe życie kontynuował pasję rzeźbienia, z coraz większym natężeniem, aż stała się jego drugim zawodem. Od lat bierze udział w różnych konkursach rzeźbiarskich, jego prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, jak i muzealnych, m.in. w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Tematyka prac jest różnorodna – od płaskorzeźb o charakterze religijnym do wizerunków ludowych świątków. Rzeźbi także przedmioty użytku codziennego, np. tace do serwowania posiłków. Swoje prace wykonuje w drewnie dębowym, lipowym, topolowym, gruszy czy orzecha włoskiego. Zajmuje się nie tylko rzeźbą w drewnie ale również wykonuje prace stolarskie i renowacje mebli. Będąc samoukiem zdobył kwalifikacje mistrza, w zawodzie rzeźbiarz w drewnie oraz stolarz. Poza prywatnymi realizacjami wykonał również odnowienie bocznych ołtarzy w kościele parafialnym w Olsztynie pod Częstochową oraz naprawę i renowację boazerii części ambony czy rekonstrukcję elementów zdobniczych bram teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Dajnowski jest laureatem wielu nagród, m.in. „Złotego Cyganka” – nagrody wręczanej corocznie podczas Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie.

 

Na wystawie w Pałacu Mieroszewskich zobaczymy m.in. takie prace, jak: „Chrystus Frasobliwy”, „Zafrasowany Anioł” czy „Jan Paweł II”.

 

Finisaż wystawy, odbędzie się podczas jubileuszowej, 10. edycji Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła, 24 czerwca 2018 r.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz