3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2014

Już niedługo, w Galerii Bielskiej BWA, otwarty zostanie 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca o godz. 18.00.
image

Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych stanowi różnorodną prezentację artystów z Bielska-Białej i regionu. BFSW jest kontynuacją dawnych wystaw bielskiego środowiska plastycznego, które przez lata odbywały się w formie jesiennych i wiosennych salonów sztuki – obecnie o znacznie szerszej formule.

 

„Sztuki wizualne to pojęcie, które w szerszym użyciu pojawiło się pod koniec XX wieku, zastępując dotychczasowe plastyka. Już nie tylko malarstwo, rzeźba, rysunek i grafika są domeną dzisiejszych artystów; coraz bardziej popularne są tzw. nowe media: fotografia, wideo, instalacja i performans. To nowe pojęcie obejmuje więc szerszy zakres aktywności twórczej współczesnych artystów".

Agata Smalcerz, kurator BFSW


Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2007 roku. Wystawy trzeciej edycji, prezentowane w kilku miejscach w Bielsku-Białej, mają na celu konfrontację różnych postaw twórczych i zaprezentowanie najnowszych dokonań artystów z bielskiego regionu. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, obejmuje 13 kategorii z różnych obszarów sztuki wizualnej: malarstwo, rysunek, grafikę, plakat, fotografię, rzeźbę, obiekt, instalację, ceramikę, tkaninę, film, wideo i performans. W tegorocznej edycji bierze udział 160 artystów. Ich prace będą eksponowane w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej: na Zamku książąt Sułkowskich i Starej Fabryce, Galerii Fotografii B&B oraz Fundacji Centrum Fotografii. Oprócz tego, tak jak w poprzednich edycjach, festiwal wyjdzie poza wnętrza galerii i muzeów, prezentując dzieła artystów również w przestrzeni publicznej.

 

Organizatorem festiwalu jest Galeria Bielska BWA, współorganizatorami: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Galeria Fotografii B&B oraz Fundacja Centrum Fotografii.

 

Festiwal jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz