5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2022

Tegoroczna prezentacja twórczości bielskiego środowiska plastycznego odbywa się w przełomowych, kryzysowych czasach, do których odnoszą się także artyści. Festiwalowe wystawy i wydarzenia odbędą w galeriach, muzeum i przestrzeni miasta.

 

Organizatorzy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2022 nie formułują tematu, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia jednej pracy i do autora należy decyzja, którą – spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat – wybrać.
Tym razem bogactwu i różnorodności prac, pokazywanych na wystawach oraz wielu festiwalowym wydarzeniom, towarzyszyć będzie z pewnością refleksja związana z aktualnymi dramatycznymi wydarzeniami.

 

Cztery lata minęły od ostatniego przeglądu twórczości artystek i artystów związanych z Bielskiem-Białą. Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że te i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść: wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna.
Spodziewamy się interesującego zestawu najróżniejszych postaw artystycznych, od dzieł odwołujących się wprost do aktualnej rzeczywistości, po prace, których autorzy zabierają nas do własnego świata, pozornie nieprzystającego do codzienności, ale często naznaczonego jej piętnem.
Zapraszamy także artystki i artystów do zgłaszania pomysłów na prace w przestrzeni miasta; podobnie, jak podczas poprzednich edycji festiwalu, kiedy prezentowaliśmy ciekawe realizacje. Nie możemy zapewnić każdemu pomysłowi finansowania, ale zapraszamy do konsultacji. Można także zgłaszać wystawy i wydarzenia prezentujące sztukę artystów regionu, jako towarzyszące wystawom głównym. Takimi będą np. wystawy wakacyjne w Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków – Piotra Kutryby i Leszka Zbijowskiego. Wzorem poprzedniej edycji, podczas której wystawy towarzyszące odbyły się nie tylko w mieście, ale i w górach – na Dębowcu i Szyndzielni, również w tym roku takie wystawy są przewidziane.

Agata Smalcerz, kurator festiwalu, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

 

Galeria Bielska BWA, główny organizator 5. BFSW 2022, zaprosiła do uczestnictwa w festiwalu członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików; absolwentki i absolwentów uczelni artystycznych mieszkających w regionie, a także artystki i artystów tworzących na terenie Bielska-Białej i regionu, nieposiadających dyplomu uczelni plastycznej.

 

W Galerii Fotografii B&B przedstawiane będą prace członków Okręgu Górskiego ZPAF oraz zakwalifikowane do festiwalu fotografie twórców nie będących członkami ZPAF. Istnieje także możliwość wystawienia pracy fotograficznej w przestrzeni miasta, na palcu Bolesława Chrobrego, na stelażu. Na ekspozycji w Starej Fabryce i Galerii Bielskiej BWA znajdą się: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło, tkanina.

 

 

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego
Bielsko-Biała, 24 czerwca – 28 sierpnia 2022

 

wystawy:
Galeria Bielska BWA, Galeria Fotografii B&B, Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

 

organizator: Galeria Bielska BWA
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Fundacja Centrum Fotografii
partnerzy: Miasto Bielsko-Biała, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz