57. TKB: Co w tym roku przygotowały poszczególne estrady?

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji” odbędzie się, ze względu na sytuację związaną z pandemią, w zupełnie nietradycyjnej formule. Obostrzenia oraz wymogi sanitarne powodują, że imprezy plenerowe będą dużo skromniejsze (nie będzie tańca). Organizatorzy stawiają na muzykę, nie tylko tradycyjną, ludową, ale i folkową oraz na rękodzieło.
image Krzysztof Trebunia-Tutka, laureat Złotego Żywieckiego Serca w kategorii mistrz instrumentalista, fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

WISŁA
transmisja online: 25 lipca, sobota, godz. 18.00
wydarzenia plenerowe: 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia / pl. B. Hoffa, Amfiteatr im. S. Hadyny
Z materiału przygotowanego przez Wisłę, najstarszą estradę Tygodnia Kultury Beskidzkiej – który zostanie wyemitowany już w pierwszy dzień TKB, 25 lipca o godz. 18.00 – dowiecie się jak kiedyś organizowało się TKB i czym jest on dla najmłodszego pokolenia. Usłyszycie koncerty Kapeli Wisła i wiślańskich grup śpiewaczych, a nawet będziecie mogli wziąć udział w lekcji wiślańskiej gwary. Wspólnie zajrzymy też do pracowni rzemieślników i dowiecie się, jaka jest tajemnica wiślańskiego kołocza. Wszystko zostanie przedstawione w formie studia telewizyjnego, które poprowadzą znani z wiślańskiej estrady konferansjerzy.
W Wiśle spotkamy się też z folklorem na żywo. Dwa weekendy będą bogate w program artystyczny, zarówno na małej scenie, jak i w amfiteatrze. Ponadto zapraszamy na ciekawe warsztaty z twórcami ludowymi i wystawy związane z TKB. W tygodniu natomiast, spacerując po mieście, będzie można napotkać kapele góralskie grające w różnych miejscach. Całość uzupełni tradycyjny jarmark rękodzielników.


Katarzyna Czyż-Kaźmierczak – dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury,
Komitet Koordynacyjny TKB w Wiśle

 

SZCZYRK
transmisja online: 26 lipca, niedziela, godz. 18.00
wydarzenia plenerowe: 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia / pl. św. Jakuba, tereny górskie
Studio TKB w Szczyrku będzie nadawać swój główny program w niedzielę 26 lipca o godz. 18.00 wprost z placu św. Jakuba. Również pozostałe weekendowe koncerty transmitowane będą on-line. W pięknych górskich plenerach zagrają na żywo kapele góralskie, co z pewnością będzie miłą niespodzianką dla turystów przemierzających szczyrkowskie szlaki. Widzowie, którzy zdecydują się oglądać TKB w internecie, usłyszą m.in. Kapelę Antoniego Gluzy, dudziarza, tegorocznego laureata Nagrody im. Oskara Kolberga. Nie zabraknie kulinariów (takich jak pokaz serowarstwa), rękodzielnictwa (rzeźba, snycerka), a także spotkań z ludźmi kultury.
Planowany jest również przemarsz, świętujących w tym roku swoje jubileusze, zespołów folklorystycznych Ondraszek i Klimczok na trasie od kościoła parafialnego pw. św. św. Piotra i Pawła do placu św. Jakuba. Wszystko odbywać będzie się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Do zobaczenia w Szczyrku!


Komitet Koordynacyjny TKB w Szczyrku

 

ŻYWIEC
transmisja online: 27 lipca, poniedziałek, godz. 18.00
wydarzenia plenerowe: 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia / dziedziniec między zamkami
Również w tym roku podczas Targów Sztuki Ludowej (25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia) będzie można zakupić unikatowe rękodzieło: świątki wystrugane w lipowym drewnie, wielobarwne bibułkowe kwiatki, hafty żywieckie, ptaszki, koniki, bryczki, klepoki, malarstwo sztalugowe, kowalstwo artystyczne, a nawet instrumenty, takie jak trombity czy rogi pasterskie. Do miasta zjadą nie tylko inspirujący się folklorem twórcy, ale też góralskie kapele, aby zagrać na dziedzińcu między zamkami. Z pewnością usłyszymy pełne wigoru przyśpiewki. Organizatorzy szykują ponadto liczne warsztaty, które poprowadzą miłośnicy tradycji: Zbigniew Micherdziński (malarstwo na szkle), Zofia Pawełek i Maria Grzegorek (zdobnictwo bibułkowe), Małgorzata Ostrowska (haft na tiulu), Lilianna Pleńkowska (linoryt), Marcin Blachura (budowa instrumentów ludowych), Mateusz Gębala (rzeźba w drewnie), Marian Łoboz (zabawki ludowe). Reportaż z tego wydarzenia – wraz z komentarzami ludzi o wielkich dla folkloru zasługach, m.in. Przemysława Ficka, Zofii Pawełek, Tadeusza Trębacza, Jana Brodki, Jana Gąsiorka, Jadwigi Jurasz, Andrzeja Maciejowskiego – zostanie wyemitowany w poniedziałek, 27 lipca o godz. 18.00. – Z pewnością przekonamy się, że żywiecka część TKB to wydarzenie realizowane od lat z wielkim rozmachem – zapowiada Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.


Komitet Koordynacyjny TKB w Żywcu

 

MAKÓW PODHALAŃSKI
transmisja online: 28 lipca, wtorek, godz. 18.00
Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej ze względu na zaistniałą sytuację jest dla organizatorów zupełnie nowym wyzwaniem. Jednocześnie stwarza całkiem nowe możliwości, dlatego też każda z miejscowości – organizatorów TKB – podtrzymując 57-letnią tradycję, na swój sposób uczestniczy w tym przedsięwzięciu. W Makowie Podhalańskim koncerty w formie estradowej nie odbędą się. Chcemy natomiast zaproponować Państwu udział w barwnym i, mamy nadzieję, ciekawym widowisku, zrealizowanym z udziałem lokalnych zespołów regionalnych oraz twórców ludowych związanych z TKB. Na pewno będzie dużo muzyki, śpiewu i tańca w przepięknych plenerach okolic Makowa Podhalańskiego oraz niezwykle urokliwym skansenie w Sidzinie. Zdajemy sobie sprawę, że nie zastąpi to Państwu atmosfery panującej na estradzie i wokół niej podczas koncertowych wieczorów. Nam też będzie tego bardzo brakowało, dlatego postaramy się zrobić wszystko, żeby wrażenia, jakie wyniesiecie Państwo po spędzeniu z nami czasu w czwartym dniu TKB, były jak najlepsze i pozostały na długo w Waszej pamięci. Zapraszamy do Makowa Podhalańskiego (tym razem niestety tylko wirtualnie) we wtorek 28 lipca, o godz.18.00.


Zbigniew Kowalski, kierownik zespołu Babiogórzanie-Polana Makowska,
Komitet Koordynacyjny TKB w Makowie Podhalańskim

 

OŚWIĘCIM
transmisja online: 29 lipca, środa, godz. 18.00
Transmisja przygotowana przez scenę oświęcimską będzie z pewnością różnorodna. W ramach Folkowych Klimatów planowany jest koncert folkowo-rockowego zespołu Turnioki. Ich muzyka niesie ze sobą sporą dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę, przenosi duchem w górskie krajobrazy. Materiał ten został nagrany z udziałem publiczności już 11 lipca, specjalnie dla widzów TKB. Ponadto, dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym przez oświęcimskiego filmowca amatora Henryka Lehnerta (1934–2006) i Bartosza Gajdę oraz fotografiom Ryszarda Kozłowskiego (1934-2017), będziemy mogli odbyć wspólną podróż w przeszłość. Zobaczymy, jak zmieniała się tutejsza scena TKB. Nie byłoby tego festiwalu bez tańca. – Folklor Podlasia, piękny i wyjątkowo urokliwy, jest tu, na południu Polski, mało znany, dlatego pokażemy właśnie tę cześć programu Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki. Została ona przygotowana w 2018 roku z okazji 50-lecia zespołu – zapowiada Apolonia Maj, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Komitet Koordynacyjny TKB w Oświęcimiu

 

UJSOŁY
transmisja online: 1 sierpnia, sobota, godz. 18.00 (reportaż), godz. 21.30 (podpalenie hudy)
Zapowiada się, że również w tym roku górale z Ujsół podpalą wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, co zostanie zaprezentowane 1 sierpnia o godz. 21.30 na platformie internetowej 57. TKB. Będą to już 42. Wawrzyńcowe Hudy – wyłącznie wirtualne. Impreza plenrowa została odwołana.
– Jedno nie ulega żadnej wątpliwości: wawrzyńcowa huda zapłonie w Ujsołach na pewno. Tak jak to było rok temu i tak jak to było sto czy dwieście lat temu. I wreszcie tak, jak to było wtedy, kiedy zapłonęła po raz pierwszy, przeganiając z Ujsół zarazę tam, gdzie pieprz rośnie... – zapewnił sam wójt gminy Ujsoły Tadeusz Piętka. Kto wie, być może pradawny obrzęd podziała również na koronawirusa…
Mieszkańcy Ujsół zapraszają też na godz. 18.00 na reportaż o historii tego prastarego obrzędu. Opowiedzą o miejscowych legendach, o beskidzkim zbóju Kroćpoku, a także o Wawrzyńcu Hubce – poecie ludowym ze Złatnej. Regionalne pieśni wykonają członkowie zespołów folklorystycznych Jedlicka z Glinki oraz Młode Juhasy z Ujsół. Będzie również odrobina historii Wawrzyńcowych Hud, imprezy będącej już od 42 lat integralną część TKB.


Komitet Koordynacyjny TKB w Ujsołach

 

JABŁONKÓW
transmisja online: 31 lipca, piątek, godz. 18.00
Nie każdy sympatyk folkloru wie, że Jabłonków to jedyna estrada Tygodnia Kultury Beskidzkiej, która znajduje się poza granicami Polski – na Zaolziu w Republice Czeskiej. Organizowane tu od 1947 roku Gorolski Święto jest od lat stowarzyszone z TKB. Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku impreza po raz pierwszy w historii nie odbędzie się w tradycyjnej formie, ale przenosi się do internetu. W związku z tym przygotowaliśmy film, w którym dwaj gawędziarze – Tadeusz Filipczyk i Jan Michalik – zaznajomią widzów z historią festiwalu, z jego niepowtarzalną atmosferą, programem, imprezami towarzyszącymi i gastronomią.
Na temat festiwalu wypowiadać się będą również dzieci z miejscowych przedszkoli, a na koniec gorolskiej retrospekcji przygotowaliśmy niespodziankę. Na przyszłoroczną 74. edycję Gorolskigo Święta, która w 2021 roku odbędzie się, jak zawsze, w jabłonkowskim Lasku Miejskim, zaprosi Państwa popularna w Polsce piosenkarka, córka jednego z założycieli Gorolskigo Święta. Nie wiecie o kim mowa? To zapraszamy na stronę internetową TKB, gdzie w piątek, 31 lipca o godz. 18.00 pojawi się film o Gorolskim Święcie, a nieco wcześniej będzie dostępny na oficjalnej stronie festiwalu (www.gorolskiswieto.cz). Do oglądania filmu zaprasza organizator wydarzenia – Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie.


Tereza Tomiczková,
rzecznik prasowy Gorolskigo Święta

 

ISTEBNA
transmisja online: 30 lipca, czwartek, godz. 18.00
– Pragniemy pokazać specyfikę i cechy charakterystyczne dla muzyki, gwary, tańca, śpiewu i życia, słowem kultury Górali Śląskich – zapowiada Aneta Legierska z GOK w Istebnej. Nagranie realizowane będzie w naturalnej scenerii – m.in. na Złotym Groniu, w kolybie pasterskiej Zbyszka Wałacha i Muzeum Regionalnym na Grapie. Ukaże specyfikę gminy Istebna, czyli Trójwsi Beskidzkiej, w skład której wchodzą trzy miejscowości: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Te trzy wioski usytuowane na granicy Polski, Czech i Słowacji charakteryzują się ogromnym bogactwem spuścizny kulturowej przodków. Zarówno tutaj, jak i w całym łuku Karpat, od Rumunii po Beskidy, widoczna jest kultura pasterska, wołoska. Ale mówi się, że właśnie w Trójwsi zachowała się w formie bardzo archaicznej. Przygotowany materiał filmowy ukaże jej bogactwo, z naciskiem na te elementy, które szczególnie mocno rozwinęły się na tych terenach. W Istebnej będą to instrumenty pasterskie, w Jaworzynce – haft krzyżykowy, a w Koniakowie – koronka koniakowska. Wystąpią działające tam zespoły, kapele, muzykanci, twórcy ludowi i mieszkańcy. Program poprowadzą Małgorzata Kiereś i Józef Broda.

Komitet Koordynacyjny TKB w Istebnej

 

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”

25 lipca – 2 sierpnia 2020

www.tkb.art.pl
www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej
www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz