9. FotoArtFestival: Pavol Breier w Galerii Sztuki ROK

Od 8 do 24 października w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oglądać będzie można, po raz pierwszy w Polsce, ekspozycję zdjęć Pavola Breiera. Wystawa jest częścią 9. FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo.
image

Od ponad czterdziestu lat Pavol Breier interesuje się barwnym życiem toczącym się w słowackich zagrodach pasterskich i wokół nich. Zaczął je dokumentować już jako student FAMU i robi to do dziś. Jego zainteresowania zaowocowały obszernym cyklem obrazów tego środowiska, wiele znaczącego dla słowackiej kultury i tradycji. Co najważniejsze, przedstawiają sceny z życia pasterzy, zwłaszcza na Słowacji, którzy wybrali inny sposób życia, niż większość. Pozostawieni samym sobie są od siebie zależni, często borykają się z izolacją społeczną i osamotnieniem. Jednak nie czują potrzeby nadążania za innymi, mają więcej miejsca na osobistą niezależność. Na swój sposób wiodą zwyczajne życie w nietypowym środowisku. Walczą z cierpieniem, alkoholem, razem oglądają telewizję, a ich psy są rzeczywiście „najlepszymi przyjaciółmi człowieka”.
Fotografie Breiera z życia pasterzy są wyważonymi. dynamicznymi dokumentami. Jego praca opiera się na faktach. Pavol Breier, dokumentalista ale i etnolog, przekonująco pokazuje, że pomysł na życie i jego filozofia są ważniejsze, niż lokalne tradycje i etniczne granice. Swoją pracę poświęca nie tylko góralom na Słowacji, ale i tym z Himalajów.

Marián Pauer

 

 

Pavol Breier

Urodził się w 1952 roku w Bratysławie; ukończył Praską Akademię Filmową (FAMU). Od końca lat 70. regularnie tworzył cykle fotografii przedstawiające górskie regiony, koncentrując się tematycznie na życiu ludzi gór oraz na krajobrazach i faunie tych miejsc (m. in. cykle o Orawie, Pamirze, Himalajach, Tybecie) .
Często prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Jest autorem lub współautorem szeregu publikacji fotograficznych (m.in. „Pamiry”, „Małe i Białe Karpaty”, „Na dachu świata”, „Świat buddyzmu tybetańskiego”,”Labrang: uniwersum tybetańskiego klasztoru”, „Pasterze”).
Wykłada fotografię na Uniwersytecie Paneuropejskim i Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie na Słowacji.
Jako alpinista brał udział w licznych wyprawach na najwyższe szczyty Himalajów, Kaukazu, Pamirów itp.

 

fot. Pavol Breier

 

Więcej informacji i szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu.

 

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz