Anna Worowska „Rytmy”

W grudniu w bielskiej Galerii Fotografii B&B oglądać będzie można fotografie Anny Worowskiej.
image fot. Anna Worowska, materiały organizatora

Natura stworzyła nieskończoną mnogość form, ale jakby na dodatek swej hojności sprawiła, że każdy kształt uwikłany jest w czas i przestrzeń, że nigdy nie zobaczymy go dwa razy tak samo.

Wiktor Zin

 

Anna Worowska – biolog, dr nauk przyrodniczych, pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Jej pasją jest fotografowanie. Inspiracji szuka w świecie przyrody, fotografuje krajobraz i architekturę północno-wschodniej Polski. Tu wśród lasów i pól oraz mokradeł i bezkresnych łąk wychwytuje obiektywem aparatu bliskie jej sercu obrazy.
Tajniki fotografii poznawała pod okiem Wiktora Wołkowa, wybitnego fotografa podlaskich klimatycznych pejzaży oraz przyrody. Jednak od początku artystka konsekwentnie podąża swoją twórczą drogą w niczym nie naśladując mistrza.
O uznaniu dla jej fotografii świadczą liczne publikacje i wystawy, ale nade wszystko przyznawane nagrody i wyróżnienia. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu RP.
Autorka fotograficznych albumów: Podlaskie krainy, Ziemia Zabłudowska, Rytm Drzew, Sen drewna i jawa życia, Brzoza, Drzewo życia. Liczne jej zdjęcia ilustrują książki i albumy (wybór): Miasta województwa podlaskiego, Metafora, Epea, Wielka księga zwierząt Puszczy Knyszyńskiej, Nasze ptaki, Biebrzański Park Narodowy, Pół wieku Akademii Medycznej w Białymstoku, Lud Nadnarwiański. Publikacje w czasopismach: Parki Narodowe, FOTO, W krainie żubra, Jaćwież, Medyk Białostocki, Echo życia. Autorka filmowych etiud przyrodniczych dla TV Białystok. Współorganizatorka plenerów i spotkań fotograficznych.
Laureatka nagród i wyróżnień w ponad 50 konkursach fotograficznych, wśród nich I nagrody: Parki Narodowe, Narew inspiracje, Pejzaż polski, Karpaty w obiektywie, Dawne rzemiosło polski, Grand Prix Śladami Leona Wyczółkowskeigo, Nagroda Prezydenta Miasta Zamościa w XIX Ogólnopolskim Biennale Fotografii „Zabytki”, Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego w konkursie Wielokulturowość Puszczy Knyszyńskiej, Nagroda Ministra Kultury w Złap oddech zielonych płuc Polski, Srebrne Szkło w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych Olsztyn, wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Natury
i w Międzynarodowym Konkursie Fotografii Górskiej. Wystawy indywidualne, m.in. : Bliskie krajobrazy, Krajobraz i przyroda Podlasia, podlaskie..., Ogólnopolska Plenerowa Prezentacja Fotografii Artystycznej STODOŁA, Rytm drzew, Pośród łąk, Brzoza, Narew. Wystawy zbiorowe (wybór): Fotograficy A. D. 2013, Światłoczuli, Zima – czas na podlaskie, Sacrum w krajobrazie polskim, Postać ludzka w pejzażu, Tatry i Podhale Jana Kasprowicza, Zaginione niebo.

powiązane galerie

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz