„Artysta jest argumentem” – Andrzej Szewczyk 1950 – 2001

Galeria Bielska BWA zaprasza 9 września na otwarcie wystawy „Artysta jest argumentem” Andrzeja Szewczyka.
image

Andrzej Szewczyk to jedna z najciekawszych osobowości artystycznych powojennej sztuki polskiej: legendarny artysta, malarz, obdarzony niezwykłą wyobraźnią poetycką. Należał do artystów, który uprawiali sztukę czystą, niekomentującą doraźnej rzeczywistości, a wynikającą z egzystencji, z pytań stawianych wobec samego istnienia. Wielką rolę odgrywało w sztuce Szewczyka pismo, pisanie obrazów bliskie tradycji „ikonopisania” i medytacji (…). Tytuły jego prac ujawniają literackie inspiracje i fascynacje, odniesienia do biografii artystów i poetów, dedykacje.

Krzysztof Morcinek, kurator wystawy

 

Otwarcie wystawy odbędzie się 9 września 2022 roku o godz. 18.00. Wcześniej, o godz. 17.00, kurator wystawy – Krzysztof Morcinek oprowadzi po pracach i przybliży sylwetkę artysty.

 

Andrzej Szewczyk (ur. 1950 w Szopienicach, zm. 2001 w Cieszynie) był artystą wizualnym wykorzystującym różnorodne techniki z pogranicza malarstwa, rzeźby, instalacji i pisma. Jako jeden z najwybitniejszych malarzy polskich średniego pokolenia, wywarł głęboki wpływ na kształtowanie osobowości wielu artystów, historyków sztuki, kuratorów i przyjaciół. Laureat Grand Prix Bielskiej Jesieni 1992 zaangażowany w polskie i zagraniczne życie sztuki, podkreślał swoje śląskie korzenie (Katowice, Kaczyce, Cieszyn) stając się emisariuszem regionu i udowadniając tezę, że prowincje stają się centrami. Korzystając ze swej erudycji i witalności, zawierał relacje i artystyczne przyjaźnie, będące ważnym elementem jego intelektualnej aktywności. Czytał poezję artystom i uczył malarstwa poetów, inspirował rzeźbiarzy swoimi fascynacjami muzycznymi.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz