40-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej

27 listopada o godz. 19.00 w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się koncert galowy z okazji 40-lecia Miejskiej Orkiestry Dętej.
image

Bielska Orkiestra Dęta –działająca w Bielskim Centrum Kultury – to znakomicie grający zespół złożony z profesjonalnych instrumentalistów. Orkiestra koncertuje w dwóch reprezentacyjnych formacjach – paradnej i wojskowej. Grupę paradną tworzy 35 muzyków, grających pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jarosława Grzybowskiego. Orkiestra towarzyszy niemal każdemu ważnemu wydarzeniu w stolicy Podbeskidzia. Występując podczas uroczystości miejskich i imprez okolicznościowych oraz festynów plenerowych, prezentuje wysoki poziom artystyczno-wykonawczy.

 

Formacja Wojskowa BOD (grająca w mundurach bielskich komandosów) koncertuje pod batutą kapelmistrza kpt. Wojciecha Piątka. Ten 30-osobowy zespół zapewnia oprawę muzyczną uroczystości patriotycznych i sakralnych organizowanych z okazji świąt państwowych i rocznicowych. Bielska orkiestra posiada bogaty repertuar, od klasyki polskiej i światowej, po standardy współczesne. Gra muzykę marszową, bigbandową oraz rozrywkową. W swoim programie ma również utwory popularne w stylu biesiadnym.

 

Historia Bielskiej Orkiestry Dętej sięga połowy lat 70. Utworzona została w 1974 roku jako reprezentacyjna orkiestra Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W okresie 40 lat działalności orkiestrę prowadzili wspaniali dyrygenci: Eligiusz Skwara, Henryk Gola, kpt. Aleksander Dębski, Stanisław Pałyga i Bogusław Świńczyk. Od 25 lat orkiestra działa przy Bielskim Centrum Kultury i jest finansowana ze środków gminy Bielsko-Biała.

 

Bielska Orkiestra Dęta to laureatka wielu konkursów, festiwali i przeglądów o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Wielokrotnie koncertowała w Niemczech, Belgii oraz Czechach. W swoim dorobku artystycznym posiada dwa nagrania płytowe – na CD (z udziałem Łukasza i Pawła Golców) i DVD – będące rejestracją live koncertów jubileuszowych. Od wielu lat szefem organizacyjnym Bielskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej jest Zygmunt Czernek, kierownik Domu Tańca BCK, znany bielski animator kultury.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz