75 lat Banialuki

W roku 2022 Teatr Lalek Banialuka świętuje jubileusz 75-lecia istnienia.

 

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski – bez nich nie byłoby dzisiejszej Banialuki, bez ich wizji nowoczesnego teatru plastycznego i umiejętności godzenia jej z wymogami literatury dziecięcej. Nie byłoby „światowego teatru” Banialuki również bez poszukiwań w sferze materii i wizualnego języka ich następców, bez rozmachu i subtelności scenografów i reżyserów – twórczo kontynuujących i rozwijających poczynania założycieli. Nie byłoby dzisiejszej Banialuki przede wszystkim bez wysokich aspiracji w kierowaniu sztuki.

Ten ambitny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki, i zobowiązuje nas do kultywowania wartościowego repertuaru przez kolejne lata.

I ten rok będzie dla nas wyjątkowy... Mamy przed sobą trzy premiery i jeden wspaniały festiwal, podczas którego będziemy gościć kilkanaście teatrów z całej Europy.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz