Agata Ruman. Wizerunek bez cienia

Malarskie aluzje do obrazów z przeszłości, zapisanych w fotografiach, filmach i opowieściach. Wystawa malarstwa i rysunku Agaty Ruman, dla której inspiracją jest miniony, przedwojenny świat, którego nieliczne okruchy przetrwały w fotografiach i opowieściach.
image Agata Ruman, Rozmowy i niedomówienia, 2018, rysunek na tekturze, technika mieszana, 101 x 81 cm4 | fot. materiały organizatora

Rozświetlone, pełne kolorów obrazy w sposób syntetyczny przedstawiają sceny codziennego życia.

 


Moją pasją, pod wpływem której maluję i rysuję, jest przeszłość, utrwalona na czarno-białych zdjęciach i filmach, zawarta w opowieściach pokolenia, pamiętającego rzeczywistość sprzed 1939 roku. Fascynują mnie ujęcia ulic, po których poruszają się przechodnie, fotografie, na których zostały utrwalone zwyczajne sceny, codzienność.


Zdjęcia stanowią rejestrację miejsc, z których wiele częściowo lub diametralnie zmieniło współcześnie swoje oblicze.


Moje prace są aluzją do przeszłości, która przetrwała jedynie jako zapis fotograficzny, filmowy lub słowny. Prezentowany na wystawie cykl prac zatytułowałam „Wizerunek bez cienia”, ponieważ cienia pozbawione są rzeczy, które nie istnieją.

Agata Ruman

 

Agata Ruman - urodzona w 1985 roku w Pszczynie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiowała Malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Pręgowskiego (2010), oraz Konserwację i restaurację dzieł sztuki na tej samej uczelni; dyplom pod kierunkiem prof. Iwony Langowskiej i mgr Marii Rudy (2010). Absolwentka studiów podyplomowych z projektowania graficznego na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2017). Od 2015 roku nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej.

 

Autorka kilku wystaw indywidualnych, ostatnie, to m.in. „Odcienie kobiety” w Klubie Papaya w Czechowicach-Dziedzicach (2011); „Flirt z przeszłością” w Pszczynie (2012); „Malarstwo” w Muzeum Miniaturowej Sztuki Profesjonalnej Henryk Jan Dominiak w Tychach (2014) i Galerii MDK w Czechowicach-Dziedzicach; „Flirt z przeszłością” w Galerii Akademickiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Uczestniczka wystaw zbiorowych. W 2018 roku prezentowała swoje prace w programie Art Fresh Festiwal w Warszawie; uczestniczka 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018.
Obrazy artystki znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą, m.in. w Danii, Belgii i Szwecji.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz